Historický vývoj v EU - informačná spoločnosť

Cieľavedomé smerovanie EU v oblasti informačnej spoločnosti sa začína datovať zasadaním Rady EU v Bruseli v novembri 1993. Neskôr, v júni 1994 na summite na Korfe členské štáty EU prerokovali a schválili dokument Európa a globálna informačná spoločnosť (Europe and the global information society. Recomendation to the European Council) ktorý neskôr vstúpil do histórie ako tzv. Bangemannová správa. O mesiac neskôr bol prijatý následný dokument – Akčný plán Európska cesta k informačnej spoločnosti (Europe`s way to the information society. An Action Plan). V decembri 1994 bol v Bruseli vytvorený úrad Information Society Project Office (ISPO), neskôr bol pretransformovaný na Information Society Promotion Office.
 
Iba štyri mesiace po summite G7 o informačnej spoločnosti sa uskutočnilo z podnetu EK v júni 1995 v Bruseli Prvé Fórum EU a krajín strednej a východnej Európy (ďalej „EU/SVE“) na ministerskej úrovni o Informačnej spoločnosti. Európska komisia  informovala asociované krajiny o Bangemannovej správe a otvorila debatu užšieho zapojenia asociovaných krajín do aktivít EU v rámci implementácie politiky Informačnej spoločnosti a pilótnych projektov na európskej úrovni otvorených po summite G7. Na záver konferencie bola Slovenskej republike zverená zodpovednosť za prípravu panelovej časti “Inštitucionálny a legislatívny rámec“ pre najbližšie ministerské fórum. Zodpovednosť za prípravu ďalších 3 panelov boli pridelené Maďarsku (infraštruktúra a financovanie), Poľsku (štandardy a technická regulácia) a Slovinsku (spolupráca v oblasti vedy a výskumu).
 
2.Fórum EU/SVE sa uskutočnilo v dňoch 12.-13.septembra 1996 v Prahe (Česká republika).. Na podujatí sa zúčastnilo 65 zástupcov oficiálnych delegácií z Asociovaných krajín EU, približne 90 zástupcov priemyslu a výskumu z EU a 130 obdobných zástupcov z Asociovaných krajín. Z výsledkov predchádzajúcich panelových konferencií ako aj z rokovaní 2.Fóra boli vytvorené 4 nové panelové témy: stratégia a formulácia politiky Informačnej spoločnosti.(Maďarsko), implementácia aktivít (Slovinsko), vzdelávanie a školenia (Estónsko) a aplikácie vo verejnej správe (Česká republika).
 
Z podnetu vtedajšieho komisára EÚ a ministra hospodárstva SRN sa uskutočnila v júli 1997 ministerská konferencia “Globálne informačné siete - využitie potenciálu“ (ďalej len „Bonnská konferencia“) na úrovni európskych krajín (29 štátov - EÚ, EFTA, asociované krajiny k EÚ, Cyprus + Európska komisia, hostia z USA, Kanady, Japonska a Ruskej federácie). Konferencia bola reakciou európskeho kontinentu na obdobné aktivity najmä amerického regiónu (iniciatíva 109 univerzít USA na projekt „Internet 2“ z októbra 1996, prezidentský projekt USA „Nová generácia Internetu“ z 10.októbra 1996, projekt vtedajšieho prezidenta USA Billa Clintona z 1.júla 1997 „Rámec pre globálne elektronické obchodovanie“) a azijského kontinentu (najmä programy japonskej vlády v oblasti podpory elektronického obchodovania). Bonnská konferencia okrem výmeny najnovších informácií o implementácií politiky Informačnej spoločnosti a trendov uplatňovaných najmä v rámci členských krajín EÚ otvorila proces analýzy dôležitých aspektov politiky informačnej spoločnosti najmä v oblasti legislatívy, ekonomických a sociálnych dopadov a pilótnych akcií s cieľom maximálne podporiť proces obchodovania prostredníctvom nových moderných informačných a telekomunikačných technológií. Na záver konferencie boli prijaté 3 deklarácie - ministerská, podnikateľská a užívateľská.
 
Tretie EU/SVE ministerské fórum o informačnej spoločnosti sa uskutočnilo v októbri 1997 v Bruseli. Uzavrelo 3-ročnú intenzívnu etapu predstavovania a debát rozmanitých aspektov informačnej spoločnosti. Zároveň otvorilo novú etapu spolupráce založenej na systematickej spolupráci medzi EK a asociovanými krajinami.
 
V apríli 1998 sa zriadil spoločný výbor EK a SVE na vysokej úrovni (JHLC – Joint High Level Committee) pre informačnú spoločnosť. JHLC od júna 1998 (prvé zasadanie v Bruseli) začal na pravidelnej polročnej báze analyzovať dosiahnutý pokrok a flexibilne organizovať a prijímať odporúčania pre asociované krajiny ako aj EK. Druhé zasadanie JHLC sa uskutočnilo v novembri 1998 v Bratislave. Činnosť JHLC pokračovala až do novembra 2003 (eEurope Advisory Group).
 
Európska rada na zasadaní v Lisabone  v marci 2000 stanovila cieľ, aby sa EÚ stala do roku 2010  „najdynamickejšou a najkonkurencieschopnejšou vedomostnou ekonomikou na svete".  Politickým kontextom a nástrojom dosiahnutia tohto cieľa majú byť vedomosti, ktoré spolu s výskumom a technikou, vzdelávaním a inováciou tvoria základný „vedomostný trojuholník"  tejto tzv. Lisabonskej stratégie. Problematika informačnej spoločnosti sa stala integrálnou súčasťou tejto novej iniciatívy.
 
V máji 2000 sa vo Varšave uskutočnila ministerská konferencia „Informačná spoločnosť – urýchlenie európskej integrácie“ – zo záverov konferencie vyplynula potreba zahrnúť do národných akčných plánov kandidátskych krajín ciele, vytýčené na Lisabonskom summite a iniciatívy „eEurope – An Information Society for All“ (eEurope – Informačná spoločnosť pre všetkých). Následne sa začala príprava spoločného akčného plánu kandidátskych krajín „eEurope+"v spolupráci s EK.
 
Európska rada prijala v júni 2001 na zadaní rady EU (Göteborg, Švédsko) spoločný akčný plán informatizácie spoločnosti eEurope+, ktorého cieľom je urýchlenie reforiem a modernizácia ekonomík kandidátskych krajín, ako aj zlepšenie a zvýšenie ich konkurencieschopnosti vo vyspelej Európe. Akčný plán eEurope+, vychádza z podobného akčného plánu eEurope prijatého členskými krajinami EÚ. Prijatím akčného plánu bola vyjadrená podpora ambicióznemu cieľu Lisabonskej stratégie. Centrálnou koordináciou aktivít informačnej spoločnosti bol od novembra 2003 poverený spoločný výbor vysokých zástupcov členských krajín a EK v eEurope Advisory Group.
 
Problematika informačnej spoločnosti sa začala čím ďalej - tým viac tématicky diverzifikovať – popri problematike riešenia dostupnosti moderných elektronických sluieb širokej verejnosti a podnikateľom (informačná infraštruktúra) začali sa detailnejšie rozoberať problémy a témy ako eGovernment, eLearning, eHealth, eCulture, eJustice, eTransport, a pod..
 
V júni 2005 Európska komisia odštartovala novú iniciatívu "i2010 – A European Information Society for growth and employment" (ďalej iba „i2010“). Iniciatíva i2010 definuje pre roky 2005-2010 v oblasti informačnej spoločnosti a médií tri priority:
1)  vytvorenie jednotného európskeho informačného priestoru, ktorý podporuje otvorený a konkurencieschopný vnútorný trh v oblasti informačnej spoločnosti a médií,
2)  zintenzívnenie inovácií a investícií v oblasti informačných a komunikač-ných technológií na docielenie rastu, ako aj početnejších a lepších pracovných miest,
3)  vybudovanie európskej informačnej spoločnosti pre všetkých občanov, ktorá podporuje rast a zamestnanosť spôsobom, ktorý je v súlade s trvalo udržateľným rozvojom a ktorého prioritami sú lepšie verejné služby a zvýšená kvalita života.
Centrálny a koordinačný záber na problematiku informačnej spoločnosti v spleti množstva dielčích podtém začal na centrálnej EU zabezpečovať nový koordinačný výbor EK a členských štátov HLG (High Level Group), ktorý bol zriadený rozhodnutím EK z marca 2006. V rámci potreby riešenia a koordinácie ďalších súvisiacich oblastí, boli zriadené jeho 3 ďalšie špeciálne podvýbory zamerané na oblasť eGovernment, eInclusion a eHealth.

V máji 2010 predstavila Európska komisia ambicióznu stratégiu informačnej spoločnosti pre roky 2010-2015 Digitálna agenda pre Európu (Digital Agenda for Europe), ktorá má preniesť výhody digitálnej éry do všetkých vrstiev spoločnosti. Digitálna agenda pre Európu obsahuje sedem prioritných oblastí pre opatrenia:
  1. vytvorenie jednotného digitálneho trhu,
  2. väčšia interoperabilita,
  3. zvýšenie dôvery a bezpečnosti internetu,
  4. oveľa rýchlejší prístup na internet,
  5. vyššie investície do výskumu a vývoja,
  6. zlepšenie digitálnej gramotnosti a inklúzie a
  7. uplatňovanie informačných a komunikačných technológií pri riešení problémov, ktorým spoločnosť čelí, ako sú zmena klímy a starnúca populácia.
Od roku 2005 sa Európska komisia a členské štáty EU pravidelne stretávajú a riešia zásadné medzinárodné problémy informačnej spoločnosti na špecializovaných ministerských konferenciách v rámci iniciatívy i2010 (2005 - Londýn, 2006 - Helsinky, 2008 - Brdo).
136