Nachádzate sa na archívnej stránke Švajčiarskeho finančného mechanizmu v Slovenskej republike. Nové programové obdobie Švajčiarskeho finančného mechanizmu zatiaľ nebolo dohodnuté.

This is archive page of the Swiss-Slovak Cooperation Programme in Slovak Republic. The new programming period of the Swiss-Slovak Cooperation Programme has not been agreed yet.

Podpora odborného vzdelávania z Programu švajčiarsko - slovenskej spolupráce

Vedúci Úradu vlády SR Viktor Nižňanský a riaditeľ Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Ivan Stankovský podpísali zmluvu o realizácii projektu „Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce“. Zmluva sa odvíja od Rámcovej dohody medzi Švajčiarskou federálnou radou a vládou Slovenskej republiky o implementácii Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce na zníženie hospodárskych a sociálnych rozdielov v rámci rozšírenej Európskej únie, uzatvorenej v roku 2007 a Zmluvy o projekte uzavretej medzi Švajčiarskou konfederáciou a Slovenskou republikou o grante pre projekt „Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce“.

Zámerom projektu, ktorý má byť implementovaný v rokoch 2012-2016, je využiť know-how švajčiarskeho systému odborného vzdelávania a prípravy pri posilnnení rozvoja spolupráce medzi zamestnávateľom a strednou odbornou školou. Výška nenávratného finančného príspevku na projekt predstavuje 4 571 000 CHF (3 656 108 eur), pričom Švajčiarska konfederácia prispieva grantom pokrývajúcim 85 % z celkových oprávnených nákladov a Slovenská republika spolufinancuje 15 % oprávnených nákladov zo štátneho rozpočtu. Finančné prostriedky projektu vo výške 1 214 188 CHF budú použité na školenia a stáže pre majstrov odbornej výchovy a učiteľov odborných predmetov a 1 634 103 CHF pôjde na propagáciu, prípravu a publicitu projektu.

Projekt si kladie za cieľ adaptovať overený švajčiarsky systém odborného vzdelávania, postavený na partnerstve zástupcov zamestnávateľov, profesijných a stavovských organizácií, štátnej správy, samosprávy a škôl, na slovenské podmienky. Do testovania inovovaných školských vzdelávacích programov bude zapojených 180 žiakov v desiatich SOŠ spolu s desiatimi zamestnávateľmi zapojenými do praktických foriem vyučovania a do procesu ukončovania štúdia na SOŠ. Projekt prinesie 600 vyškolených učiteľov odborných predmetov a majstrov odbornej výchovy v piatich skupinách odborov: elektrotechnika, technická a aplikovaná chémia, potravinárstvo, stavebníctvo, geodézia a kartografia, ekonomika, organizácia, obchod a služby. Do roku 2016 má byť zrealizovaných a vyhodnotených 100 propagačných aktivít, ktoré majú osloviť 50 základných škôl, s ktorými je nadviazaná spolupráca v propagácii.

Prijímateľom grantu je Štátny inštitút odborného vzdelávania- odborno-metodické pracovisko v rezorte Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý pôsobí ako koordinačný, pedagogicko-poradenský, vzdelávací, výskumno-vývojový, informačný orgán pre celú sieť SOŠ v SR. Partnerom Štátneho inštitútu odborného vzdelávania zo švajčiarskej strany je EHB -Eidgenössisches Hochschulinstitut für Berufsbildung, zodpovedný za vzdelávanie všetkých článkov podieľajúcich sa na odbornom vzdelávaní a príprave vo Švajčiarsku. Švajčiarsky inštitút spolupracuje so zamestnávateľskými zväzmi, zamestnávateľmi a SOŠ a spája tak vedu a svet práce.

Cieľom projektu je zvýšiť uplatnenie mladých ľudí na trhu práce prostredníctvom fungujúceho systému spolupráce medzi hlavnými subjektmi odborného vzdelávania a prepojením požiadaviek trhu. Má zabezpečiť, aby podiel žiakov navštevujúcich stredné odborné školy v roku 2016 neklesol pod úroveň z roku 2010 (66%) a aby sa znížil podiel absolventov stredných odborných škôl, ktorí sú v evidencii uchádzačov o práce viac ako tri mesiace po skončení školy.


11693