Rozdielna výkonnosť členských štátov EU v širokopásmovom pripojení sa zmenšuje

 

Podľa správy, ktorú dnes uverejnila Európska komisia, miera rozšírenia širokopásmového pripojenia v Európe naďalej rastie, z 18,2 % v júli 2007 až na 21,7 % v júli 2008. Zo správy takisto vyplýva, že rozdiel medzi krajinami EÚ sa zmenšuje, z 28,4 percentuálnych bodov v júli 2007 na 27,7 v júli tohto roku. Z dnešných údajov vyplýva, že so 17 miliónmi pevných širokopásmových pripojení zavedenými za rok sa vysokorýchlostný prístup k internetu v EÚ stále rozširuje a je stále rýchlejší, pričom sa začína presadzovať aj mobilné širokopásmové pripojenie, ktorého miera rozšírenia dosahuje 6,9 %. Tri štvrtiny širokopásmových pripojení v EÚ majú rýchlosť pripojenia 2 milióny bitov za sekundu (Mbit/s) a viac, teda rýchlosť, ktorá podporuje napríklad televízne vysielanie cez internet.

„Rozvoj širokopásmového pripojenia je naďalej výrazný, pričom najrozvinutejšie krajiny EÚ majú pevnú pozíciu svetovej špičky v miere rozšírenia širokopásmového pripojenia na trh“, vyhlásila komisárka pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingová. „Som rada, že ich dobiehajú aj ostatné krajiny v Európe.“ Podľa Plánu hospodárskej obnovy Európy, ktorý Komisia predložila tento týždeň, plánujeme prideliť ešte 1 miliardu EUR z finančných zdrojov EÚ na infraštruktúry pre vysokorýchlostný prístup k internetu. Očakávam, že týmto doplňujúcim opatrením spojeným so silným politickým dôrazom na účinnú hospodársku súťaž a ďalšie otváranie trhu zaplatíme cestu k „širokopásmovému pripojeniu pre všetkých Európanov“ do roku 2010; a ku „vysokorýchlostnému prístupu k internetu pre všetkých Európanov“ do roku 2015.

 

Z nových údajov, ktoré dnes uverejnila Európska komisia, vidieť, že napriek zníženiu perspektív rastu v celom hospodárstve v minulom roku v celej EÚ pokračovalo rozširovanie širokopásmového pripojenia, pričom v období medzi júlom 2008 a júlom 2007 došlo k nárastu o 19,23 %. K 1. júlu 2008 bolo v EÚ viac ako 107 miliónov pevných širokopásmových pripojení, pričom 17 miliónov z nich sa zaviedlo od júla 2007. Najvyššie tempo rastu bolo na Malte (6,7 pripojení na 100 obyvateľov), v Nemecku (5,1 na 100 obyvateľov) a na Cypre (4,9 na 100 obyvateľov) a najnižšie vo Fínsku (1,9 na 100 obyvateľov) a Portugalsku (1,0 na 100 obyvateľov).

 

Celkove majú Dánsko a Holandsko aj naďalej postavenie svetovej špičky v miere rozšírenia širokopásmového pripojenia s mierou rozšírenia viac ako 35 %. Podľa štatistiky OECD z júna 2008 predbieha Spojené štáty, v ktorých miera rozšírenia dosahuje 25 %, deväť krajín EÚ (Dánsko, Holandsko, Švédsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo, Luxembursko, Belgicko, Francúzsko a Nemecko).

 

Rozdiel medzi najsilnejším (Dánsko 37,2 %) a najslabším účastníkom širokopásmového trhu (Bulharsko 9,5 %) zostáva výrazný, ale po prvý raz sa znižuje (v júli 2007 bola miera rozšírenia v Dánsku 34,1 %, zatiaľ čo v Bulharsku to bolo 5,7 %). Za rozdiel je zodpovedná najmä nedostatočná hospodárska súťaž a slabé stránky regulácie. Napríklad, zatiaľ čo podiel trhu sa pre etablovaných operátorov pevného širokopásmového pripojenia začína stabilizovať približne na 45 %, v niektorých krajinách (Rakúsko, Bulharsko, Francúzsko, Írsko, Litva, Rumunsko a Španielsko) sa od júla 2007 zvýšil. Tieto hlavné prekážky rozšírenia širokopásmového pripojenia treba riešiť prostredníctvom reformy telekomunikačných predpisov EÚ, o ktorej sa v súčasnosti rokuje v Európskom parlamente a v Rade ministrov (MEMO/08/739).

 

Komisia takisto uverejnila prvé údaje o rýchlostiach pevného širokopásmového pripojenia, ktoré sú dôležitým ukazovateľom v znalostnej spoločnosti. V EÚ je 74,8 % oznámených pripojení v rozsahu 2 Mbit/s a viac: 62 % medzi 2 a 10 Mbit/s, 12,8 % nad 10 Mbit/s. Vyššie rýchlosti prenosu údajov obyčajne poskytujú zákazníkom viac a lepších možností pri nižšej cene za megabit. Mimoriadne rýchle pripojenia (až do 100 Mbit/s alebo aj viac) prostredníctvom skleneného vlákna pokrývajú iba 1,4 % európskych predplatiteľov internetu.

 

Digitálne účastnícke pripojenie (DSL) s približne 86 miliónmi pripojení je hlavnou širokopásmovou technológiou v EÚ. Tempo rastu DSL však naďalej rýchlo klesá, v porovnaní s júlom 2007 sa spomalilo o 10,9 % v prospech iných pevných širokopásmových technológií, ako je káblová, optické káble až k modemu (fibre to the home, FTTH) a bezdrôtové miestne vedenia.

 

Na ilustráciu rastúcej hospodárskej súťaže založenej na infraštruktúre naďalej rýchlym tempom rastú produkty založené na uvoľnenom prístupe k účastníckemu vedeniu, čo je zväčša výsledok úspešnej regulácie za posledných niekoľko rokov. 65,3 % všetkých alternatívnych operátorov pripojení DSL (24,7 milióna pripojení) je plne alebo čiastočne uvoľnených v porovnaní so 45,4 % v júli 2007. To je na úkor dôležitých druhov veľkoobchodného prístupu pre alternatívnych operátorov, ktorých podiel prístupu k bitovému prúdu (5,9 milióna pripojení) a ďalšiemu predaju (6,9 milióna pripojení) naďalej klesá.

 

Z iných po prvý raz uverejnených údajov vidieť, že v mnohých členských štátoch sa podľa všetkého presadzuje širokopásmové pripojenie založené na mobilných technológiách ako napríklad 3G a dátové služby prostredníctvom dátových kariet. Dánsko, Grécko, Nemecko, Taliansko, Slovinsko a Španielsko oznámili mieru rozšírenia mobilného širokopásmového pripojenia nad 10 %. V EÚ bolo 1. júla 2008 34 miliónov účastníkov mobilného širokopásmového pripojenia (bez zahrnutia Francúzska, Holandska a Spojeného kráľovstva, ktoré neposkytli informácie). Tempo rozšírenia mobilného širokopásmového pripojenia, ktorým sa meria podiel celkového počtu obyvateľov, ktorí využívajú mobilné širokopásmové pripojenie, kolíše od menej ako 1 % (Belgicko a Cyprus) takmer po 20 % (Španielsko). Priemer v EÚ je 6,9 %. Počet mobilných širokopásmových pripojení, ktoré využívajú iba špecializované dátové karty/modemy/kľúče, pre ktoré je typické, že umožňujú mobilný internet prostredníctvom prenosných počítačov, je podstatne nižší (približne 2 až 3 %).

Dokument PDF Kompletná správa Broadband access in the EU (at 1 July 2008)

 

Európska komisia

 
148