ENEF: Jadrová energetika prispieva k znižovaniu závislosti Slovenska na dovoze fosílnych palív

16.06.2014

V Bratislave sa dnes diskutovalo o jadrovej energetike. Odborníci zo Slovenska, Česka aj Európskej únie sa zišli na deviatom Európskom jadrovom fóre.
 
ENEF141
Príhovor predsedu vlády SR Roberta Fica na 9. Európskom jadrovom fóre v Bratislave. Zdroj: vlada.cz
Podľa slovenského premiéra Roberta Fica existuje len málo krajín, ktoré sú schopné zabezpečiť si plnú a dlhodobú energetickú sebestačnosť. „V prípade Slovenska je miera závislosti na energetických zdrojoch Ruskej federácie mimoriadne vysoká, preto aj neistoty súvisiace s vývojom na Ukrajine, cez ktorú je k nám prepravovaných až 98 % našich energetických zdrojov, nás nútia prijímať opatrenia na zabezpečenie dlhodobej stability dodávok energie,“ uviedol vo svojom príhovore slovenský premiér Robert Fico.

Predseda vlády SR zopakoval, že každá krajina by mala mať právo vybrať si svoj energetický mix a snahy o budovanie spoločnej európskej energetickej bezpečnosti a tiež nový pripravovaný energetický rámec na roky 2020 - 2030 by mal byť založený na vyváženom prístupe, ktorý zachová konkurencieschopnosť EÚ a zabezpečí spoľahlivé a efektívne dodávky energie s prihliadnutím na cenu pre spotrebiteľa, ochranu životného prostredia aj na trvalo udržateľný rozvoj.
 
ENEF142
Predseda vlády SR Robert Fico, komisár Európskej komisie pre energetiku Günther Oettinger a predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka
počas 9. Európskeho jadrového fóra v Bratislave. Zdroj: vlada.cz
Energetickú bezpečnosť na Slovensku môžeme dosiahnuť tak, že budeme kombinovať nízkouhlíkové technológie s obnoviteľnými zdrojmi energie. „Jadrová energetika podstatnou mierou prispieva k zníženiu rizík spojených so závislosťou na dovoze fosílnych palív a na Slovensku zastáva významnú úlohu v energetickom mixe,“ zdôraznil Robert Fico.  Dodal, že Slovensko v blízkej budúcnosti jednoznačne počíta s rozvojom jadrovej energetiky a aj preto je našou snahou do roku 2030 dosiahnuť 80 percentný podiel nízkouhlíkových technológií  na celkovej výrobe energií.

„Systematické presadzovanie zvyšovania bezpečnostných jadrových štandardov a zabezpečovanie vysokej kultúry bezpečnosti je našou dlhodobou prioritou,“ podčiarkol predseda vlády. Slovenské jadrové elektrárne v súčasnosti podliehajú mimoriadne prísnym bezpečnostným normám a ich bezpečnosť je považovaná za jednu z najvyšších na svete. „Všetky štyri prevádzkované jadrové bloky slovenských elektrární boli zaradené v rebríčku kvality medzi prvými piatimi spomedzi aktuálne 52 prevádzkovaných reaktorov rovnakého typu vo svete,“ vyzdvihol Robert Fico a pripomenul, že Slovensko bolo a aj naďalej je zástancom vysokej úrovne bezpečnosti jadrových zariadení. Rozsiahle bezpečnostné programy sa totiž na Slovensku realizovali dávno pred udalosťami vo Fukušime.
 
ENEF143
Predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, predseda vlády SR Robert Fico a komisár Európskej komisie pre energetiku Günther Oettinger
počas tlačovej konferencie po skončení 9. Európskeho jadrového fóra v Bratislave. Zdroj: vlada.cz
„Jadrovú energiu považujeme za dlhodobo efektívny a bezpečný spôsob dodávania elektriny,“ povedal predseda vlády SR. Predpokladá aj primeranú účasť Slovenska na spoločnom vývoji jadrových zariadení novej generácie.

Slovensko sa zapája a bude sa aj naďalej zapájať do dialógov o jadrovej energetike a jej budúcnosti, zúčastňovať sa chceme aj na spoločnom vývoji jadrových zariadení novej generácie. „Diskusie, ktoré sú konštruktívne, opierajú sa o expertízy a argumenty bez politizácie, budú vždy prinášať ovocie,“ uzavrel predseda vlády.

Príhovor Roberta Fica počas 9. Európskeho jadrového fóra



Tlačová konferencia po skončení 9. Európskeho jadrového fóra



15205