Európska únia na Rusko neuvalí nijaké ekonomické sankcie

21.03.2014

Po skončení rokovania Európskej rady premiér Robert Fico skonštatoval, že akákoľvek odvaha ochrancov demokracie sa končí pri ekonomických záujmoch. „Vždy, keď príde na ekonomické záujmy každej krajiny, potláča sa do úzadia problém, ktorý sa týka ľudských práv a demokracie. Môžem potvrdiť, že sme neprijali žiadne ekonomické sankcie voči Ruskej federácii, pretože všetci vedia, čo by to pre EÚ znamenalo,“ ozrejmil Robert Fico na tlačovej konferencii. Ruský trh je pre Slovensko strategický a riešenie politických problémov ekonomickými sankciami by poškodilo jednu aj druhú stranu.

Brusel marec

Robert Fico na tlačovej konferencii informuje o záveroch summitu Európskej rady v Bruseli.

„Žiadali sme, aby bola vypracovaná dopadová štúdia, ktorá by mala ukázať, čo by ekonomické sankcie voči Rusku reálne znamenali,“ spresnil premiér. Slovensko ako členský štát NATO plní viaceré úlohy v ochrane vzdušného priestoru. Robert Fico objasnil, že napríklad v oblasti letectva je Slovensko na 100 percent viazané na náhradné diely z Ruskej federácie. „Ak by Ruská federácia prijala protiopatrenia, znefunkčníme protivzdušnú ochranu, znefunkčníme letectvo.“ Podobná situácia je aj pri dodávkach ropy a plynu do európskeho priestoru. „Viacerí premiéri uviedli, že si nevedia predstaviť embargo na energonosiče... Na summit som prišiel s mandátom chrániť záujmy Slovenskej republiky, preto nikdy nebudem súhlasiť s embargami, ktoré by ohrozovali dodávky plynu,“ zdôraznil Robert Fico.

Predseda vlády SR zopakoval obavy z postoja ukrajinských predstaviteľov, ktorí si myslia, že stačí, ak urobia odklon od Ruska smerom k Európskej únii a tá sa im poskladá na platby voči Gazpromu a pomôže s financovaním štátu.  „Je falošná ilúzia politikov na Ukrajine, ak sa domnievajú, že ak dnes neplatia Ruskej federácii, všetko to zaplatí EÚ. Ukrajina si musí svoj problém vyriešiť sama, urobiť reformy – my sme si ťažkými reformami prešli, a potom sa dá uvažovať o spolupráci s touto krajinou. Budem ale proti tomu, aby sme na úkor Slovenska pomáhali Ukrajine,“ povedal Robert Fico.

Európski lídri na summite hovorili aj o klimatickom balíčku do roku 2030. Vláda SR podľa Roberta Fica víta ambície EÚ byť lídrom v ochrane ovzdušia. „Súčasne ale veľmi jasne upozorňujeme na to, že takéto ambície nemôžu brzdiť konkurencieschopnosť EÚ a tohto regiónu,“ podčiarkol. Predseda vlády SR pripomenul, že len Európska únia sama klímu nezachráni a na zlepšení ovzdušia sa musia podieľať všetci globálni hráči. Ak opatrenia príjme len EÚ, môže sa stať, že kvôli prísnym limitom sa firmy presunú do regiónov, kde tieto limity platiť nebudú.

Predstavitelia Európskej únie sa klimatickým témam budú venovať na nasledujúcich summitoch. „Máme priestor do októbra 2014, aby sme hľadali možnosti, ako by to mohlo celé vyzerať,“ uviedol Robert Fico.


Brífing Roberta Fica počas letu do Bruselu



Tlačová konferencia Roberta Fica po rokovaní Európskej rady v Bruseli



14644