Finančné mechanizmy EHP a Nórska podporili na Slovensku projekty za takmer 70 miliónov eur

27.06.2011
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

Dvojdňová bratislavská konferencia je zhrnutím prvého programového obdobia a predstavením plánov na druhé programové obdobie, v ktorom FM EHP a Nórska podporia na Slovensku projekty za viac ako 80 miliónov eur.

Bratislava, 27. júna 2011 – Stovka individuálnych projektov, 200 podprojektov a vytvorenie nových partnerstiev. Aj toto sú výsledky prvého programového obdobia Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu. V rokoch 2004 až 2009 malo Slovensko ako jedna z 15 prijímateľských krajín možnosť využiť z grantov EHP a Nórska takmer 70 miliónov eur, pričom 97 % z tejto sumy tvorili zdroje Nórskeho kráľovstva. Hlavným cieľom finančného mechanizmu EHP a Nórska je zmierňovať regionálne ekonomické a sociálne rozdiely v Európe.

Dôležitú úlohu v prvom programovom období zohrával aj Úrad vlády SR, ktorý plnil funkciu Národného kontaktného bodu. „Na financovaní projektov sa 15 % takmer vždy podieľal aj štátny rozpočet Slovenskej republiky,“ hovorí Iveta Radičová, predsedníčka vlády SR. „V roku 2004 by nikto nepredpokladal, že sa ročne do medzinárodnej spolupráce v rámci finančných mechanizmov zapojí viac ako 2 000 ľudí. Granty umožnili prepojenie spoločných aktivít Slovákov, Nórov, Islanďanov a Lichtenštajncov. Verím, že táto úspešná spolupráca bude pokračovať aj v nasledujúcom programovom období“.

Konferencia v Bratislave je venovaná projektom z rôznych oblastí a jej hlavnou úlohou je zhrnutie prvého programového obdobia. Projekty pomohli zlepšiť starostlivosť o životné prostredie, rozvíjať potenciál ľudských zdrojov, podporiť cezhraničnú spoluprácu a tým ovplyvnili mnohých ľudí na celom území Slovenska. „Boli sme svedkami mnohých partnerstiev medzi organizáciami a inštitúciami na Slovensku a v donorských krajinách. Popri nich sa rozvíjali aj medziľudské vzťahy. Granty nás zbližujú,“ hovorí Trine Skymoen, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku.

Finančné mechanizmy počas piatich rokov podporili projekty v deviatich prioritných oblastiach. Najväčšie zastúpenie mali projekty v oblasti Zachovania európskeho kultúrneho dedičstva a Rozvoja ľudských zdrojov, pričom v každej z týchto oblastí bolo uskutočnených po 16 projektov.

Rozmanité však neboli len prioritné oblasti, ale aj realizátori projektu. Najaktívnejšími realizátormi bola s 34 projektami samospráva a tiež mimovládne organizácie, ktorým je venovaný druhý deň bratislavskej konferencie. Tie svojimi 33 projektami poskytli odbornú pomoc a podporu 574 rodinám a takmer 6 000 jednotlivcom. Za zmienku stojí aj program Modernizácie verejného osvetlenia. V rámci tohto blokového grantu bolo nainštalovaných viac ako 6 000 svetiel v takmer 50 obciach na Slovensku. Každá z týchto obcí pritom dosiahla minimálne tretinovú ročnú úsporu energie potrebnej na osvetlenie.

Prvé programové obdobie nie je definitívnou bodkou za spoluprácou Slovenska a krajín Európskeho hospodárskeho priestoru. „Jedno obdobie sa skončilo, no druhé programové obdobie dá šancu novým projektom,“ hovorí Iveta Radičová. Na obdobie od roku 2009 až 2014 bolo pre Slovensko vyčlenených viac ako 80 miliónov eur. Nová však nie je len suma 80 miliónov eur, ale aj prioritné oblasti na druhé programové obdobie. Prioritných oblastí ostáva aj naďalej deväť, sú medzi nimi však aj novinky. „Realizátori sa tak budú môcť zaujímať o projekty aj v environmentálnych oblastiach ako napríklad Zelené inovácie v priemysle a Prispôsobenie sa zmene klímy. Práve do týchto oblastí plánujú FM EHP a Nórska investovať najviac, spolu viac ako 27 miliónov eur,“ hovorí Trine Skymoen.
  





Prehľad prioritných oblastí FM EHP a NFM v rokoch 2009 – 2014 


Alokované zdroje (€)

Zelené inovácie v priemysle                                          14 628 000
Globálny fond pre dôstojnú prácu a tripartitný dialóg        424 000
Cezhraničná spolupráca                                                12 720 000
Domáce a rodovo podmienené násilie                             7 000 000
Prispôsobenie sa zmene klímy                                       12 463 750
Fond pre MVO                                                                  6 903 000
Miestne a regionálne iniciatívy na zníženie
národných nerovností a podporu sociálnej inklúzie         1 000 000
Ochrana a revitalizácia kultúrneho a prírodného
dedičstva                                                                       10 505 000
Štipendiá                                                                         1 917 500



Viac informácií

http://www.eeagrants.sk
http://www.eeagrants.org/



Kontakt pre médiá

Ľubica Rovňáková

E-mail: lubica.rovnakova@vlada.gov.sk
Tel: 0908 257 983

Prejav predsedníčky vlády na konferencii EHP a NFM



Tlačová konferencia k ukončeniu prvého programového obdobia EHP a NFM



2600