Končí sa 1. programové obdobie Finančného mechanizmu EHP a Nórskeho finančného mechanizmu

11.04.2011

V týchto dňoch sa na Slovensku končia projekty podporené z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (FM EHP) a Nórskeho finančného mechanizmu (NFM). V rámci programového obdobia 2004 – 2009 boli pre Slovenskú republiku vyčlenené finančné prostriedky vo výške približne 70 miliónov eur, pričom 97 % z tejto sumy tvoria zdroje Nórskeho kráľovstva. Príspevky donorských štátov podporili stovku rozmanitých projektov v celej krajine a viac ako 200 menších projektov. Na financovaní projektov sa vo výške 10% až 15% takmer vždy podieľal aj štátny rozpočet Slovenskej republiky.


V pondelok 11.apríla 2011 sa v Košiciach (hotel Yasmin, Tyršovo nábrežie 1) uskutočnila záverečná konferencia 1.programového obdobia. Venovala sa hodnoteniu projektov z rôznych oblastí, najmä životného prostredia, trvalo udržateľného rozvoja, regionálnej politiky a cezhraničných aktivít a zdravia a starostlivosti o deti. Okrem prijímateľov finančnej pomoci sa na konferencii zúčastnili aj zástupcovia donorských štátov a Úradu vlády SR, ktorý plní funkciu Národného kontaktného bodu.


Základným cieľom finančných mechanizmov je prispieť k zníženiu ekonomických a sociálnych rozdielov medzi regiónmi Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorý okrem všetkých členských štátov Európskej únie zahŕňa aj Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.


„Donorské krajiny veľmi oceňujú skutočnosť, že miera čerpania finančných prostriedkov na Slovensku je vysoká – vyššia ako 83 %. Osobne to považujem za skutočný úspech a dôkaz dobrej práce našich slovenských partnerov,“ hovorí Trine Skymoen, veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva na Slovensku. „Teší nás rozmanitosť projektov, ich regionálne rozloženie, rôznorodosť problémov, na ktoré sa zamerali, rovnako ako aj variabilita konečných prijímateľov. Ľudia zainteresovaní do procesu implementácie grantov na obidvoch stranách – tak donori, ako aj prijímatelia – získali cenné skúsenosti, ktoré nám všetkým umožnia pokračovať a zlepšovať našu prácu v budúcnosti.“


„Podpora smerovala do všetkých regiónov a do deviatich prioritných oblastí. Peniaze boli poskytnuté všetkým typom organizácií, mimovládnym, štátnym, samosprávnym aj podnikateľom,“ hovorí Viktor Nižňanský, vedúci Úradu vlády SR. „Finančné mechanizmy umožnili bližšie prepojenie Slovákov, Nórov, Islanďanov a Lichtenštajncov. V roku 2004 by nikto nepredpovedal, že sa ročne do tejto medzinárodnej spolupráce zapojí viac ako 2 000 ľudí. V roku 2010 sa to stalo skutočnosťou. Domnievam sa, že táto spolupráca je niečo, na čom môžeme dlhodobo stavať a na čom môžeme založiť aj nové programové obdobie týchto finančných mechanizmov. Ako žiadny druh práce, ani tieto mechanizmy sa nezaobišli bez menších problémov. Napriek tomu si myslím, že donori aj občania Slovenska môžu byť spokojní s tým, ako Úrad vlády SR v kontexte celých šiestich rokov túto finančnú pomoc implementoval.“



Implementácia týchto finančných mechanizmov sa úplne nekončí: v októbri 2010 boli podpísané Memorandá o porozumení pre implementáciu FM EHP a NFM pre ďalšie programové obdobie na roky 2009 – 2014. Slovenská republika tak získa od Nórska, Lichtenštajnska a Islandu ďalšie finančné prostriedky v celkovom objeme 80,75 miliónov eur.



Podpora FM EHP a NFM v prioritných oblastiach (2004 – 2009) 

 

Zameranie

Počet individuálnych projektov

Akademický výskum

15

Zachovanie európskeho kultúrneho dedičstva

16

Regionálna politika a cezhraničné aktivity

9

 

Zdravie a starostlivosť o deti

10

Rozvoj ľudských zdrojov

16

Zavedenie schengenského acquis, posilnenie súdnictva

2

Ochrana životného prostredia

11

Trvalo udržateľný rozvoj

11

Technická pomoc súvisiaca s implementáciou acquis communautaire

1

 

 

Celkovo

91

 


Viac informácií na http://www.eeagrants.sk/ a http://www.eeagrants.org/



* * * * *

Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

1684