Mimoriadne rokovanie Bezpečnostnej rady SR o Ukrajine

03.03.2014

Situácia na Ukrajine je neprehľadná a dochádza k eskalácii napätia. Medzinárodné spoločenstvo sa zatiaľ zhoduje na tom, že vzniknuté okolnosti treba riešiť diplomatickou a politickou cestou.

Po večernom zasadnutí Bezpečnostnej rady SR premiér Robert Fico zopakoval, že Slovensko má záujem svoj postoj voči Ukrajine koordinovať s partnermi v EÚ. Ministri zahraničných vecí EÚ na mimoriadnom stretnutí prijali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa odsudzuje konanie Ruskej federácie na Ukrajine. Vo štvrtok 6. marca bude mimoriadne rokovať aj Európska rada. „Niet pochýb, že zo strany Ruskej federácie došlo k agresii a k porušeniu medzinárodného práva. Našou prvou prioritou však je nedovoliť ďalší rast napätia a prelievanie tejto situácie z Krymu do ďalších oblastí,“ povedal po návrate z Bruselu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.
 
BR SR Sita
Tlačová konferencia po rokovaní Bezpečnostnej rady SR. Zľava: minister vnútra SR Robert Kaliňák, predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Foto: SITA/Ján Slovák. „Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov SITA je bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA porušením autorského zákona“.
V súvislosti s nepokojmi na Ukrajine musí Slovensko dbať aj na ochranu vlastných národných záujmov. „Najviac nás znepokojuje to, že by mohlo dôjsť k ohrozeniu dodávok plynu, ropy a ropných výrobkov na územie Slovenska a ohrozený môže byť aj tranzit cez Slovensko do západnej Európy,“ oznámil predseda vlády SR. Informoval však, že Slovensko má v súlade s medzinárodnými predpismi zásoby ropy na 95 dní plnej prevádzky a zásoby plynu nám vystačia na štyri až päť mesiacov.

O situácii na Ukrajine popoludní rokovali aj traja najvyšší ústavní činitelia

Ku komplikáciám by mohlo dôjsť aj na slovensko-ukrajinskej hranici. „Na území Ukrajiny je pomerne veľký počet nelegálnych migrantov, ktorí by mohli využiť nedostatky pri ochrane hranice zo strany Ukrajiny. Preto je ochrana slovensko-ukrajinskej hranice jednou z našich najvyšších priorít,“ uviedol Robert Fico. Minister vnútra SR Robert Kaliňák spresnil, že nejde o migrantov z Ukrajiny, ale o nelegálnych migrantov z východných častí Európy alebo západnej Ázie. „Znížená ochrana alebo zvýšená miera tolerancie zo strany ukrajinských bezpečnostných síl môže spôsobiť zvýšenie migračného toku z týchto regiónov,“ uviedol minister vnútra. Bezpečnostná rada SR preto rozhodla, že výkon na slovensko-ukrajinskej hranici bude v tajnom režime posilnený. „Nemôžem komentovať, o aké opatrenia ide, ale ide nám o to, aby sme zabránili nelegálnej migrácii cez našu hranicu a urobili opatrenia, ktoré budú chrániť záujmy Slovenska v regióne bezprostredne pri hranici,“ povedal premiér. Zdôraznil, že situácia v prihraničnej oblasti je zatiaľ pokojná, no Slovensko urobilo všetky kroky, ktoré v takejto situácii urobiť môže, aby bolo pripravené na okolnosti, ktoré by z eskalácie napätia na Ukrajine mohli vzniknúť.

Slovensko poskytlo Ukrajine humanitárnu pomoc aj zdravotnú starostlivosť na našom území pre zranených občanov Ukrajiny. „Pravdepodobne sedem Ukrajincov bude presunutých do Rakúska a následne rehabilitáciu absolvujú na našom území,“ objasnil Robert Fico. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák skonštatoval, že v súčasnosti nie je zvýšený počet žiadostí o víza na Slovensko alebo slovenské občianstvo a tiež všetci registrovaní slovenskí občania na Ukrajine sú podľa jeho slov v poriadku.

Tlačová konferencia po rokovaní Bezpečnostnej rady SR



14518