Otvorený list poslankyniam a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky vo veci voľby verejného ochrancu práv

24.11.2011

Podpredseda vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel na základe uznesenia Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť č. 31 z 21. novembra 2011 zaslal poslankyniam a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky otvorený list, ktorým Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť odporúča poslankyniam a poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, aby pri hodnotení a rozhodovaní o kandidátoch/kandidátkach na funkciu verejného ochrancu práv adekvátne zohľadnili nasledovné kritériá, ktoré bližšie špecifikujú požiadavky uvedené  v § 4 ods. 2 písm. c) zákona č. 564/2001  Z. z. o verejnom ochrancovi práv a vychádzajú zo širokej odbornej diskusie:

Kandidát/kandidátka na funkciu verejného ochrancu práv je uznávanou autoritou a osobnosťou, ktorá sa významným spôsobom zaslúžila o ochranu alebo podporu ľudských práv a slobôd v SR alebo v zahraničí a požíva všeobecnú dôveru.

Spĺňa nasledovné požiadavky:

a) Vzdelanie: má ukončené vysokoškolské vzdelanie II. stupňa  a osobitné vzdelanie v oblasti ľudských práv;

b) Schopnosti: má profesionálnu, morálnu a osobnostnú integritu, komunikačné zručnosti, ako aj špecifické schopnosti umožňujúce úspešné vykonávanie funkcie verejného ochrancu práv, najmä citlivé vnímanie porušovania ľudských práv,  riadiace a organizačné schopnosti, ovláda aktívne anglický alebo francúzsky jazyk;

c) Skúsenosti: najmenej 5 rokov aktívne činný/-á v  oblasti ochrany alebo podpory základných práv a slobôd, a to najmä vedeckou, pedagogickou, publikačnou, justičnou, legislatívnou činnosťou, alebo spoluprácou s mimovládnymi organizáciami, disponuje  skúsenosťami z tímovej práce a z riadenia pracovných kolektívov.

 
V zmysle ustanovení štatútu rady vymedzujúcich jej kompetencie, rada– okrem iného –  zaujíma a zverejňuje stanoviská k aktuálnym otázkam v oblasti ľudských práv a spolupracuje s Národnou radou Slovenskej republiky a jej výbormi.
 
Voľbu verejného ochrancu práv vnímajú členky a členovia rady ako výsostne dôležitú udalosť v oblasti ľudských práv, ktorá môže do značnej miery ovplyvniť štandard ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike. Z uvedeného dôvodu odborníci a odborníčky rady dlhodobo pôsobiaci v oblasti ľudských práv na Slovensku aj v medzinárodnom prostredí, vypracovali vyššie uvedené kritériá, ktoré by mala osoba ombudsmana spĺňať. 

5153