Podpredseda vlády SR pre investície Ľ. Vážny víta schválenie návrhu zákona o obnoviteľných zdrojoch energie

Dátum:23.10.2013
Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky včera, v druhom čítaní, schválili vládny návrh zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorého súčasťou je podpora malých výrobcov zelenej energie.  Schválenie tohto vládneho návrhu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby, ktorého súčasťou je podpora malých výrobcov zelenej energie,  je ďalším pokračovaním snahy podpredsedu vlády SR pre investície Ľubomíra Vážneho podporiť domácnosti cítiace ekologicky. Legislatívna zmena, ktorá je obsahom vládneho návrhu zákona je zameraná na zjednodušenie pripájania malých zdrojov elektriny. Podporné mechanizmy sú aplikovateľné na všetky druhy obnoviteľných zdrojov s inštalovaným výkonom do 10 kW vhodné pre domácnosti, čiže fotovoltické panely a malé veterné turbíny, fototermálne kolektory, tepelné čerpadlá a kotly na vykurovanie biomasou. Legislatívne nástroje sú však prednostne zamerané na zdroje elektriny, pretože ich pripájanie do distribučnej sústavy podlieha prísnejším kritériám ako v prípade tepelných zdrojov.

Výrobca elektriny z malého zdroja po splnení stanovených podmienok bude mať zaručené bezplatné pripojenie do distribučnej sústavy v existujúcom odbernom mieste, pričom prevádzkovateľ distribučnej sústavy musí zabezpečiť bezplatnú montáž meradla na zápočtové meranie odobratej a dodanej energie medzi fázami v reálnom čase. Povinnosťou výrobcu malého zdroja bude oznámiť prevádzkovateľovi distribučnej sústavy pripojenie vrátane predpísaných dokladov, ale už nebude potrebný, časovo a obsahovo náročný, povoľovací proces ako doposiaľ. Výrobca z malého zdroja nebude mať motiváciu budovať priveľkú kapacitu svojho zdroja, pretože nespotrebované prebytky elektriny bude dodávať do distribučnej sústavy bezplatne. Cieľom je podporiť dimenzovanie malých zdrojov tak, aby prioritne pokrývali vlastnú spotrebu.

Podľa Ľubomíra Vážneho je pre distribučné spoločnosti výhodnejšie usmerniť nárast inštalovaného výkonu zelenej energie do rozptýlených malých zdrojov namiesto veľkých inštalácií (zjednodušene je vhodnejšie pre štát podporiť 1000 zdrojov po 5 kW ako 10 zdrojov po 500 kW). Zároveň nevzniká tlak na zvyšovanie ceny elektriny a znižuje sa objem elektriny, ktoré musia distribučné spoločnosti povinne vykupovať od výrobcov na krytie strát, vďaka inému mechanizmu podpory. Malí výrobcovia odstránením legislatívnych prekážok získajú väčšiu energetickú nezávislosť, čo je základný krok na odvrátenie hrozby energetickej chudoby. Inštaláciou malého zdroja môže domácnosť citeľne ušetriť náklady na nákup elektriny zo sústavy (domácnosť spotrebuje 50 – 80 % výroby zo svojho malého zdroja). Podpredseda vlády SR sa usiluje o vytvorenie administratívne nenáročnej jednorazovej podpory zo štrukturálnych fondov pre malých výrobcov, ktorá je v súčasnosti predmetom rokovaní s Európskou komisiou v rámci Partnerskej dohody na roky 2014 – 2020 a operačného programu Kvalita životného prostredia. Očakávaná suma pre domácnosti poskytnutá z tohto operačného programu je 100 mil. eur. Rozvoj odvetvia zároveň vytvorí nové pracovné miesta pre dodávateľské a servisné spoločnosti, čo je najúčinnejší spôsob ako podporiť malé a stredné podnikanie vo všetkých regiónoch Slovenska.