Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová si uctila pamiatku obetí holokaustu v spomienkovom vlaku do Auschwitzu (Osvienčimu)

23.03.2012
prezrieť fotogalériu Prezrieť fotogalériu

V piatok 23. marca 2012 sa predsedníčka vlády SR Iveta Radičová zúčastnila na spomienkovej ceste vlakom do Auschwitzu (Osvienčim) v Poľsku. Vlak bol vypravený z Popradu pri príležitosti 70. výročia prvého transportu do koncentračného tábora Auschwitz.
 
Premiérka sa v spomienkovom vlaku prihovorila účastníkom a prečítala mená 10 obetí holokaustu.  „To najhoršie, čo sa nám v živote môže stať, je ľahostajnosť, pretože tá ústi do obrovského sebectva a do krivej falošnej nádeje vyjadrenej vetou mne sa to nemôže stať. Smrťou človečenstva je ľahostajnosť,“ uviedla Iveta Radičová. Vo svojom príhovore zdôraznila, že katastrofa podobná holokaustu sa už nikdy viac nesmie opakovať. „Čím meriame ľudský život? Koľko núl za jednotkou musí byť pridaných, aby to zatriaslo ľudstvom a aby sa spamätalo? Trvám na vete, že ani jedna. Ten jeden ľudský život je dôvodom na to, aby sme sa spamätali, aby sme strašne nahlas kričali, že sa to už nikdy viac nesmie stať,“ vyzvala predsedníčka vlády.
 
Na ceste sa zúčastnili historici, filozofi, pamätníci a študenti slovenských škôl. Medzi účastníkmi bola aj Edita Grosmanová, ktorá bola v prvom transporte z Popradu do Auschwitzu  (jej manželom bol Ladislav Grosman – autor scenára oscarového filmu Obchod na korze) a tiež dcéra bývalej väzenkyne Viera Rybárová.

Návšteva koncentračného tábora Auschwitz

 
V nedeľu 25. marca 2012 uplynulo 70 rokov od prvého transportu z Popradu do koncentračného tábora v  Auschwitzi . Vo vlaku vtedy bolo deportovaných prvých tisíc mladých židovských žien a dievčat, po ktorých nasledovali ďalšie transporty. Vláda SR v súvislosti s týmto výročím prijala vyhlásenie, v ktorom vyjadrila „ostrý nesúhlas s akýmikoľvek  prejavmi extrémizmu, rasizmu či xenofóbie, ktoré sa žiaľ vyskytujú aj dnes, aj keď v oveľa menšej miere.“  Vyjadrila tiež poľutovanie nad stratou každého ľudského života pre rasovú, ideovú, či náboženskú neznášanlivosť. Členovia vlády SR sa zároveň zaviazali, že „teraz  aj v budúcnosti sa budú usilovať o to, aby sa všetkým obetiam totalitných režimov,  extrémizmu, xenofóbie, či rasovej neznášanlivosti prinavrátila aj posmrtne ich ľudská dôstojnosť.“
 

Príhovor predsedníčky vlády SR v spomienkovom vlaku do tábora Auschwitz



Atmosféra v spomienkovom vlaku do koncentračného tábora Auschwitz



Brífing Edity Grosmanovej a predsedníčky vlády SR po návšteve koncentračného tábora Auschwitz



6877