Predsedníčka vlády SR navštívila slovenských vojakov pôsobiacich v Bosne a Hercegovine

01.04.2012

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová, poverená riadením ministerstva obrany SR, navštívila slovenských vojakov pôsobiacich v Bosne v rámci misie EUFOR ALTHEA. Mandát tejto misie schválila Bezpečnostná rada OSN a v súčasnosti je predĺžený do 15.novembra 2012. Úlohou medzinárodných síl je najmä zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia v krajine a tiež zabezpečiť dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody z roku 1995.

V rámci misie EUFOR ALTHEA  dnes pôsobí 45 slovenských vojakov. Ako predsedníčku vlády informoval veliteľ slovenského kontingentu podplukovník Vladimír STOLÁRIK, situácia v Bosne je momentálne pokojná a stabilná. Postoj miestnych obyvateľov k medzinárodným silám označil za „priateľský“. Ozbrojené sily SR od roku 2011 prevzali zodpovednosť za 3 styčné a pozorovacie tímy (LOT). Hlavnými úlohami LOT tímov je kontakt s miestnou samosprávou, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií tak, aby EÚ vedela adekvátne reagovať na akékoľvek prípadné zmeny bezpečnostnej situácie. Od  1. marca 2011 je Slovenská republika vedúcou krajinou v Regionálnom koordinačnom centre – Juh (RCC-S). Úlohou SR ako vedúcej krajiny v RCC-S je zabezpečovať funkciu riadiaceho a koordinačného prvku medzi LOT tímami a veliteľstvom EUFOR. RCC-S je umiestnené v priestore tábora Butmir v Sarajeve a v rámci štruktúry RCC-S pôsobia okrem dôstojníkov Ozbrojených síl SR aj 2 dôstojníci Švajčiarska a 2 dôstojníci Turecka.

Okrem základných vojenských povinností plnia naši vojaci v Bosne aj civilné úlohy - organizujú rôzne vzdelávacie, zábavné a športové aktivity, ktorými pomáhajú bosnianskym deťom a mládeži zmierňovať traumatizujúce následky vojny z 90.rokov. Žiakov a študentov o.i. učia, ako sa vyhýbať mínovému nebezpečenstvu. „Práve množstvo nevybuchnutých a neoznačených mín považujem za najzávažnejší problém  súčasnej Bosny,“ skonštatovala Iveta Radičová. Náš kontingent zasahuje aj pri problémoch na cestách či pri živelných pohromách. Nedávno pomáhali v Sarajeve odstraňovať následky snehovej kalamity. Ich pôsobenie oceňujú nielen miestni obyvatelia, ale i vysokí politickí predstavitelia. Pomoc slovenských vojakov pri zabezpečovaní mieru vyzdvihol počas prijatia Ivety Radičovej predsedajúci Rady ministrov Bosny a Hercegoviny (premiér) Vjekoslav Bevanda.

7200