Predstavitelia Vyšehradskej štvorky rokovali v Budapešti

14.10.2013

Dohoda na spoločnom postoji k smernici EÚ o jadrovej bezpečnosti, navýšenie rozpočtu Medzinárodného vyšehradského fondu či vytvorenie spoločnej bojovej jednotky, to sú závery summitu V4 v Budapešti.

V4 Budapest 1

Stretnutie predstaviteľov krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti, zľava český premiér Jiří Rusnok, poľský premiér Donald Tusk, maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico.

„Nevieme si predstaviť, že by Európska komisia prevzala významnejšie právomoci v oblasti jadrovej bezpečnosti. To patrí do národnej suverenity a kompetencie príslušných medzinárodných organizácií,“ uviedol predseda vlády SR Robert Fico v súvislosti s návrhom smernice Európskej komisie o jadrovej bezpečnosti, ktorá má minimalizovať riziká prípadnej jadrovej katastrofy. Návrh smernice hovorí o povinnom preskúmavaní jadrových elektrární každých šesť rokov a umožňuje verejnosti zúčastniť sa na procese udeľovania nových licencií. "Slovensko odmieta politizáciu výroby elektrickej energie z jadra, ktorú začíname pociťovať na pôde EÚ. Rešpektujeme, že sú krajiny, ktoré nevyužívajú jadro na výrobu elektrickej energie, ale rovnako od nich očakávame, aby rešpektovali tie krajiny, ktoré jadro používajú,“ vyhlásil Robert Fico. Dodal, že každá krajina má právo vybrať si taký energetický mix, aký považuje za správny.

Zmenou smernice v takom tempe a obsahu, v akom je pripravená, nie sú nadšené ani ostatné krajiny V4. „Jadrová energia je dôležitá vec a európska ekonomika sa bez nej nezaobíde ani v budúcnosti. Očakávame od Európskej únie, že bude napomáhať zvyšovanie kapacít jadrovej energie,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Oblasť jadrovej energetiky je podľa jeho slov diskriminovaná.

V4 Budapest 2

Maďarský premiér Viktor Orbán a slovenský premiér Robert Fico na summite V4 v Budapešti.

Krajiny V4 plánujú v roku 2016 vytvoriť spoločnú bojovú jednotku. V súčasnej situácii je navyšovanie rozpočtov na obranu pre viaceré krajiny komplikované a vytvorenie spoločnej bojovej jednotky môže priniesť zefektívnenie výdavkov. „Ak zosúladíme obstarávanie, môžeme z tých istých peňazí dosiahnuť podstatne viac,“ poznamenal Viktor Orbán. Poľský premiér Donald Tusk dodal, že by nemalo ísť len o jednorazový akt, ale bojová jednotka by mohla pokračovať aj po roku 2016. Premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska sa dohodli na vypracovaní spoločnej obrannej stratégie a tiež na tom, že každý rok zorganizujú spoločné vojenské cvičenie.

Podľa záverov budapeštianskeho summitu dôjde od roku 2014 k zvýšeniu rozpočtu Medzinárodného vyšehradského fondu na 8 miliónov eur. Fond vznikol v roku 2000, sídli v Bratislave a jeho hlavným poslaním je podporovať vyšehradskú identitu a priateľstvo krajín a obyvateľov V4. Zameriava sa tiež na rozvoj regionálnej spolupráce, spolupráce v oblasti kultúrnych, vedeckých a vzdelávacích projektov či na rozvoj cestového ruchu.


Tlačová konferencia po summite V4 v Budapešti



13126