Premiér na sneme RÚZ: Oceňujem nenahraditeľnú úlohu, ktorú ako zamestnávatelia v spoločnosti zohrávate

25.05.2012

„Dialóg bude základná pracovná metóda vlády, ktorej som predsedom bez ohľadu na to, aký to bude partner a nakoľko budú naše názory rozdielne. Je povinnosťou vlády takýto dialóg viesť a vynakladať všetko úsilie, aby bolo prijaté rozhodnutie, ktoré aj keď nebude výsledkom dohody, bude zohľadňovať aj iné, rozdielne postoje,“ povedal premiér Robert Fico v úvode svojho prejavu na sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ). Vysoko ocenil úlohu, ktorú zamestnávatelia zohrávajú v spoločnosti, „nikdy by som nepovedal jedno zlé slovo voči podnikateľovi, ktorý dáva ľuďom prácu,“ dodal.

Predseda vlády zopakoval, že sa hlási k medzinárodnému záväzku konsolidovať verejné financie a znižovať ich deficit už v roku 2012 na 4,6 % HDP a v roku 2013 pod 3 % HDP. Ozdravovanie verejných financií má na Slovensku isté špecifiká. „Musím konštatovať, že na ozdravovanie v rokoch 2012 a 2013 nemôžeme použiť žiadne plošné opatrenia. Tie boli už vyčerpané,“ uviedol premiér Robert Fico. Cesta zmrazovania alebo znižovania platov vo verejnom sektore nie je možná, pretože práve v oblastiach, ako je zdravotníctvo či školstvo, je skôr tlak na zvyšovanie platov. Predseda vlády zároveň odmietol konsolidovať verejné financie prostredníctvom zvyšovania nepriamych daní. „Najľahšia cesta je zvýšiť DPH o tri, štyri percentá, toto však principiálne odmietame z hodnotových dôvodov a tu nie sme pripravení ani viesť diskusiu, pretože musíme chrániť ľudí s nízkymi a strednými príjmami,“ zdôraznil Robert Fico. „Spotrebné dane tiež nemôžeme zvyšovať donekonečna,“ skonštatoval. Mohlo by sa totiž stať, že výška spotrebnej dane by pôsobila kontraproduktívne a spôsobila by prílev nepreclených tovarov a podobne.

Nástroje na konsolidáciu verejných financií vidí premiér predovšetkým v zvyšovaní priamych daní a štrukturálnych zmenách. Zamestnávateľom potvrdil závery prijaté na rokovaní Rady solidarity a rozvoja – zvýšenie dane z príjmu právnických osôb z 19 % na 23 %. „Nie je tajomstvo, že daň z príjmu právnických osôb je jedna z najnižších v Európskej únii. Chápem, že budete argumentovať znižovaním konkurencieschopnosti, ale podľa analýz nízka daň nikdy nebola najatraktívnejším lákadlom pre investora. Vždy to bola lacná a kvalifikovaná pracovná sila,“ povedal Robert Fico. Ďalšie štrukturálne zmeny sa týkajú reformy dôchodkového systému, efektívneho boja proti daňovým únikom či zásadnej reformy štátnej správy, ktorá na jednej strane zefektívni jej výkon a na druhej strane prinesie aj významné finančné úspory. „V súvislosti s reformou štátnej správy očakávame obrovský vplyv na vývoj verejných financií, ale aj na samotný hrubý domáci produkt,“ uviedol premiér.

Opatrenia, ktoré sa týkajú ozdravovania verejných financií, majú negatívny dopad na hospodársky rast. „Nedá sa tváriť, že pri konsolidácii verejných financií môžeme zároveň stimulovať hospodársky rast. Na to potrebujeme dodatočné zdroje,“ informoval Robert Fico. Tie by chcel nájsť v mimoriadnych odvodoch pre banky a štátom regulované firmy. „Tieto peniaze však nechceme dať do spotreby, ale do prorastového fondu. Ak máme vybrať niekde peniaze a je to ťažké a citlivé, tak nech sa tieto zdroje vrátia späť do ekonomiky  a majú pozitívny zmysel,“ skonštatoval.
 

Prejav predsedu vlády na sneme RÚZ



7898