R. FICO: Egypt môže pomôcť EÚ s migráciou

04.07.2017

Budapešť/Bratislava 4. júla (TASR) - Ak je tu nejaká krajina, ktorá môže pomôcť Európskej únii s migráciou, tak je to nepochybne Egypt, vyhlásil dnes predseda vlády SR Robert Fico v Budapešti na summite premiérov Vyšehradskej štvorky (V4), na ktorý pozvali aj egyptského prezidenta Abdala Fattáha Sísího.

"Vždy sme tvrdili, že v boji proti ilegálnej migrácii je najefektívnejšia ochrana vonkajších hraníc Schengenu a jasná otvorená spolupráca s krajinami, odkiaľ migranti prichádzajú, ako aj s krajinami, ktoré nám v daných regiónoch môžu pomôcť," zdôraznil slovenský premiér.

Podľa Ficových slov treba oceniť, že Egypt - krajina so 100 miliónmi obyvateľov - garantuje stabilitu v danom regióne, je významným predstaviteľom boja proti terorizmu, je schopná chrániť svoje hranice, stará sa o migrantov a neumožňuje, aby migranti z jej územia odchádzali do Európy.

"Je to rovnako krajina, ktorá môže na rozdiel od EÚ zohrať dôležitú úlohu v stabilizácii Líbye. Vieme, v akom stave Líbya je, a môžem sa len pridať k slovám maďarského premiéra, že za to, čo sa udialo v Líbyi, zodpovedá predovšetkým Európa, a dnes už všetci plačeme iba nad rozliatym mliekom," povedal predseda slovenskej vlády.

"Chcem preto využiť túto príležitosť, aby som v duchu racionálneho prístupu, pokiaľ ide o migráciu, ponúkol plnú podporu pánovi egyptskému prezidentovi, aby sme vytvorili podporu Egyptu, pokiaľ ide o stabilitu, aby sme vyslovili podporu všetkým aktivitám, ktoré v oblasti migrácie, stabilizácie Líbye, ale aj boja proti terorizmu Egypt v tomto okamihu vykonal," dodal Robert Fico.

Tlačová konferencia po summite V4 + Egypt v Budapešti22477