Robert Fico: Keď sa rozdávala slovenská energetika

Na dvojaký meter pri kritike pochybení vlád Smeru-SD a pravice sme si už zvykli. Napriek tomu (alebo možno práve preto) nebude na škodu pripomenúť si zoznam najväčších obludností, ktoré „zdobili“ privatizáciu slovenskej energetiky, vrátane prenájmu vodnej elektrárne Gabčíkovo druhou vládou Mikuláša Dzurindu. Úplne by stačil škandalózny fakt, že kým Slovenské elektrárne boli sprivatizované za zhruba 32 miliárd korún, pár mesiacov neskôr bol ich majetok precenený a ohodnotený na 52 miliárd. Pravicová vláda tak ochudobnila Slovensko len pri predaji energetiky o viac ako 20 miliárd korún. Ak by sme mali byť krajinou rovnakých metrov, mal by byť práve s touto sumou – mimochodom – zhruba 442-krát prevyšujúcou hodnotu piešťanského CT-čka konfrontovaný každý člen slovenskej pravice, ktorý začne moralizovať nad Smerom-SD.

Tým sa, samozrejme, katalóg privatizačných absurdností nekončí. Kým totiž predajná cena celých Slovenských elektrární bola 839 miliónov eur – pričom len hodnota jedného jadrového reaktora v Mochovciach je zhruba 4 miliardy eur – tak len z prevádzky vodnej elektrárne Gabčíkovo, teda len jednej časti slovenskej energetickej sústavy, mal privatizér získať za 30 rokov takmer 1,2 miliardy eur. Len na Gabčíkove by sa mu kúpna cena za celé Slovenské elektrárne vrátila 1,4-násobne.

Štát sa teda nielen lacným výpredajom vzdal strategickej slovenskej energetiky, ale dobrovoľne a úplne zbytočne sa na 30 rokov vzdal aj obrovských príjmov z prevádzky najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku s výkonom porovnateľným s 2 blokmi atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, produkujúcej 10 percent elektrickej energie Slovenska. Toľko ako všetky ostatné vodné elektrárne dohromady, s minimálnymi prevádzkovými nákladmi na úrovni 8 až 9 percent príjmov a ročnými tržbami zhruba 100 miliónov eur. A aby škandálnosti nebolo málo, štát to urobil spôsobom, že vlastná štátna Vodohospodárska výstavba mala sprivatizovaným Slovenským elektrárňam ešte aj zaplatiť 146 miliónov eur.

Dnes je elektráreň späť v rukách štátu, všetky príjmy z jej prevádzky budú plynúť do podniku Vodohospodárska výstavba a štátneho rozpočtu. Odstúpili sme od zmluvy o prevádzke elektrárne pre jej neplnenie zo strany Slovenských elektrární a krajský súd rozhodol o neplatnosti zmluvy o prevádzke, proti čomu neexistuje riadny opravný prostriedok.

My sme teda získali túto perlu slovenskej energetiky aj s jej príjmami späť pod štátnu kontrolu. Radi si však na pôde NR SR vypočujeme dôvody, ktoré viedli bývalú pravicovú vládu ku konaniu so znakmi ekonomickej vlastizrady.
 

Zdroj: http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise-150/ked-sa-rozdavala-slovenska-energetika-699119