Robert Fico po summite v Bruseli: Je len na nás, aké opatrenia na podporu hospodárskeho rastu pripravíme

23.05.2012

Predseda vlády SR Robert Fico odchádzal na neformálny summit Európskej únie s jasným cieľom – konsolidovať verejné financie a zároveň podporovať hospodársky rast. „Budem trvať na tom, aby sa ešte viac uvoľňovali európske fondy, ktoré nie sú vyčerpané,“ povedal.

Lídri Európskej únie hovorili predovšetkým o opatreniach, ktoré majú zlepšiť podporu hospodárskeho rastu a tvorbu nových pracovných miest. "Zo summitu vyplýva, že bude predovšetkým na členských štátoch, aké opatrenia budú prijímať. Odchádzam s presvedčením, že je predovšetkým na nás, čo doma na Slovensku urobíme, do akej miery sme schopní pripraviť projekty na podporu hospodárskeho rastu," skonštatoval Robert Fico.

Názory predstaviteľov Európskej únie sa zhodujú len v otázke využívania tzv. projektových dlhopisov a v otázke navýšenia úverovej kapacity Európskej investičnej banky. Predseda vlády Robert Fico oficiálne požiadal predstaviteľov Európskej komisie o väčšiu pružnosť pri rozhodovaní o realokácii eurofondov na podporu tvorby pracovných miest pre mladých. "Ak je nejaká suma peňazí, ktorú nevieme vyčerpať, tak ju uvoľnime a dajme ju do rôznych projektov, ako teraz napríklad ideme dať 345 mil. eur na podporu zamestnávania mladých ľudí,“ povedal premiér.

„Pravdepodobne ťažko na európskej úrovni dosiahneme dohodu, pokiaľ ide o daň z finančných transakcií a európske dlhopisy,“ uviedol Robert Fico, pretože v týchto otázkach  existujú medzi predstaviteľmi Únie veľmi rozdielne názory. Spoločné európske dlhopisy by podľa niektorých lídrov mohli znamenať zníženie finančnej disciplíny štátov, iní hovoria, že ak je eurozóna nejaký celok, mala by aj spoločne postupovať. Premiér Robert Fico uviedol, že slovenská vláda si vie európske dlhopisy predstaviť ako nástroj na riešenie dlhovej krízy v eurozóne.

Od nového francúzskeho prezidenta sa očakávalo, že otvorí nedávno dohodnutú fiškálnu zmluvu. François Hollande má však len záujem o dodatočný Pakt rastu. „Nikto neotvoril tému o predĺžení konsolidácie verejných financií. Všetci sa jednoznačne prihlásili ku konsolidácii v stanovenom termíne,“ informoval Robert Fico. V súvislosti so spustením Európskeho mechanizmu pre stabilitu, tzv. trvalého eurovalu od 1. júla 2012, bude Slovensko zrejme musieť schváliť špeciálny zákon, ktorý umožní aplikáciu tohto mechanizmu v praxi. Predseda vlády pripustil, že zákon bude prerokovaný v skrátenom legislatívnom konaní. 

Problematická situácia v Grécku podľa Roberta Fica nepatrila medzi hlavné témy neformálneho summitu. Premiér však v tejto súvislosti uviedol, že treba zabrániť hromadnému vyberaniu peňazí z gréckych bánk. „Európska rada dnes skonštatovala, že očakáva, že po opakovaných voľbách nová grécka vláda urobí vlastné rozhodnutie, či chce alebo nechce zostať v eurozóne. Zotrvanie Grécka v menovej únii je zo strany Európskej únie podmienené rešpektovaním daných záväzkov,“ povedal Robert Fico.

Brífing predsedu vlády počas letu na summit do Bruselu



Tlačová konferencia po summite EÚ v Bruseli



7859