Šesť z ôsmich Slovákov, ktorých zadržiavali v Iráne, je už na Slovensku

01.09.2013

Bratislava 1. septembra (TASR) - Šesť z ôsmich Slovákov, ktorých od mája zadržiavali iránske úrady pre údajnú špionáž, je už na Slovensku. Na spoločnej tlačovej konferencii, na ktorú prišli aj šiesti prepustení a ich rodinní príslušníci, to oznámili premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Zvyšní dvaja Slováci sú naďalej zadržaní v Iráne.

"Rokovania z iránskou stranou boli korektné, ich výsledkom je prepustenie šiestich z ôsmich zadržaných občanov SR," uviedol Fico. Ako dodal z rokovaní o prepustení nevyplynuli pre Slovensko žiadne finančné záväzky. Ďalší dvaja Slováci zostávajú naďalej zadržaní, lebo iránske orgány si potrebujú preveriť ďalšie podozrenia.
 
TB MZV
Predseda vlády SR Robert Fico a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na tlačovej konferencii oznámili, že šesť z ôsmich Slovákov zadržiavaných v Iráne je už na území SR.
"Potvrdzujem, že máme jasný plán ako postupovať, máme plán ako dostať týchto dvoch občanov na územie SR. Vyvinieme všetky možné aktivity a iniciatívy na pôde spravodajskej, na pôde diplomatickej, na pôde politickej, aby sa aj títo dvaja občania mohli vrátiť na územie SR, k svojim rodinám a svojim známym," ozrejmil predseda vlády s tým, že ďalšie rokovania budú náročné. Dodal, že na prepustení Slovákov pracoval špeciálny tím zložený z pracovníkov Slovenskej informačnej služby a ministerstva zahraničných vecí.

Šéf slovenskej diplomacie Lajčák apeloval na občanov, ktorí plánujú cestovať do exotických krajín, aby si našli čas a zistili si informácie o danej krajine a taktiež, aby sa zaregistrovali a ohlásili zastupiteľskému úradu v danej krajine. "Musíme si byť vedomí toho, že nie všetky krajiny majú taký istý režim ako my. Že to, čo je u nás bežné a dovolené, nie je automaticky aj v iných krajinách sveta," uviedol Lajčák.

Jeden zo šiestich Slovákov Vladislav Frigo povedal, že iránska strana sa k nim správala dobre. "Boli to v vlastne príjemní ľudia," uviedol Frigo. Vo väznici mali k dispozícii televíziu, chladničku. Mohli si variť a mali tiež pravidelnú stravu. Zadržaní taktiež potvrdili, že nefotografovali zo zakázanej výšky. "Čo sme mali informáciu, tak zákaz fotografovania tam bolo pod 2300 metrov. My sme fotografovali vyššie," dodal Frigo.

Slovákov zadržali v máji pre podozrenie zo špionáže. Stalo sa tak neďaleko stredoiránskeho mesta Isfahán, pri ktorom sa nachádzajú zariadenia na spracovanie a obohacovanie uránu. Dôvodom malo byť to, že do Iránu priniesli nedovolené zariadenie po kusoch a používali ho nelegálne. Z padákových klzákov mali robiť zábery zakázaných oblastí. O ich prepustenie sa rezort diplomacie snažil už dlhšiu dobu. Prípad bol jednou z tém rozhovoru Lajčáka s ministrom zahraničných vecí Iránu Mohammadom Javadom Zarifom pri príležitosti menovania iránskeho ministra do funkcie.

Tlačová konferencia po návrate Slovákov zadržiavaných v Iráne



12518