Slovenský, český a rakúsky premiér rokovali o migrantoch

07.09.2015

Predseda vlády SR Robert Fico zopakoval, že odmieta povinné kvóty na prijímanie utečencov.

Problematika migrantov si vyžaduje nevyhnutnú solidaritu. „Všetkým, ktorí potrebujú naozaj pomoc, lebo utekajú pred vojnou, sú ohrození na živote a zdraví, majú problém s hladom, treba pomôcť,“ povedal po stretnutí s českým a rakúskym kolegom slovenský premiér Robert Fico. No zdôraznil, že je potrebné dôsledne odlišovať tých, ktorí do Európy prichádzajú čisto z ekonomických dôvodov.
 
20150907 - traja PVL 2
Predseda vlády SR Robert Fico na tlačovej konferencii po spoločnom rokovaní s českým a rakúskym kolegom o migrantoch.
Robert Fico upozornil, že kríza s migrantmi má aj bezpečnostný rozmer. „Mám povinnosť hovoriť o okolnostiach, ktoré naznačujú riziká spojené s takouto nekontrolovateľnou migráciou,“ uviedol, pretože zodpovednosť za bezpečnosť na Slovensku nesie vláda.

Trojstranný rozhovor predsedu vlády SR Roberta Fica, českého premiéra Bohuslava Sobotku a rakúskeho kancelára Wernera Faymanna, ktorý sa dnes odohral v Bratislave, bol snahou nájsť riešenie, čo urobiť s migrantmi, ktorí sa na území EÚ nachádzajú.
 
20150907 - traja PVL 1
Český premiér Bohuslav Sobotka, predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico a rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann sa stretli v Ružovom salóniku na Úrade vlády v Bratislave, aby spolu hovorili o problematike migrantov prichádzajúcich do Európy.
„Začína prevládať názor, že je potrebné – možno aj vojensky – zabezpečiť vonkajšie hranice EÚ,“ informoval o záveroch slovenský premiér. Ide predovšetkým o Grécko, Taliansko a tie miesta, kde je schengenská hranica otvorená pre voľný a nekontrolovateľný prílev utečencov. „Zhodli sme sa na tom, že pokiaľ by tieto krajiny potrebovali pomoc, Slovensko je pripravené urobiť  príslušný príspevok, finančný, materiálny aj personálny,“ povedal Robert Fico. Premiéri sa tiež zhodli na potrebe vytvoriť tzv. bezpečné zóny (hot spots), v ktorých by sa migranti na určitý čas zastavili, aby mohli byť identifikovaní. Aj tu je vláda SR pripravená prispieť. Predseda vlády SR potvrdil, že sme na dobrovoľnej báze pripravení urobiť potrebné opatrenia. Pripomenul, že sme ponúkli plnohodnotnú integráciu 200 kresťanom zo Sýrie, podpísali sme dohodu o dočasnom prijatí istého počtu žiadateľov o azyl v Rakúsku na našom území.

Rozpor stále pretrváva v otázke povinných kvót. Robert Fico zopakoval spoločné stanovisko V4, ktoré povinné kvóty odmieta. Krajiny ako Slovensko, Česká republika, Maďarsko či Poľsko nie sú štáty, v ktorých by sa migranti chceli trvalo usídliť. „A my nemáme žiadne nástroje, ako ich na našom území držať,“ dodal.

Predseda vlády SR Robert Fico ale vyslovil jasný záujem Slovenska byť súčasťou spoločného európskeho riešenia tejto situácie, ktoré bude dôsledkom veľkej spoločnej európskej dohody.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica po rokovaní s premiérmi Českej republiky a Rakúska



18730