TOPOĽČANY: Premiér poradil Topoľčancom, ako si majú vylepšiť námestie

16.08.2013

Topoľčany 16. augusta (TASR) - Na slávnostnom rokovaní mestského zastupiteľstva si dnes v Topoľčanoch pripomenuli 840. výročie prvej písomnej zmienky o tomto meste. Tá sa nachádza v listine uhorského kráľa Bela III. z roku 1173. Súčasťou zasadnutia mestských poslancov bolo aj odovzdávanie Pamätných listov primátora. Udelil ich Petrovi Blahovi, Jánovi Babálovi, Martinovi Drgoňovi, Mariánovi Dragúňovi, Helene Kobidovej, Kataríne Roháčovej, Matilde Roháčovej, Pavlovi Procházkovi a Pavlovi Valachovi.

Ako topoľčiansky rodák prišiel obyvateľov mesta pozdraviť aj premiér Robert Fico, ktorý pripomenul, že dejiny Topoľčian sú oveľa staršie, o čom svedčia aj archeologické nálezy z neďalekého slovanského hradiska v Bojnej či veľkomoravské nálezy a architektúry z deviateho storočia v okolí Topoľčian. „Chcem sa s vami potešiť z toho, čo spoločne zažívame, že si totiž slovenské mestá aj dediny začínajú oveľa viac všímať aj vážiť vlastnú historickosť. Preto by som vás chcel poprosiť, aby sme učili všetky tieto vzácnosti milovať naše deti, žiakov a študentov. Aby mladí ľudia, ktorí prichádzajú do často národne vlažnej Bratislavy, hýrili poznaním o najstarších slovenských dejinách, aby tam prichádzali ako sebavedomé Slovenky a Slováci,“ uviedol vo svojom prejave.

Premiér spomenul aj viaceré významné osobnosti, ktoré z okolia Topoľčian pochádzajú. Napríklad kardinála Jána Chryzostoma Korca, ktorý sa narodil v neďalekých Bošanoch, hudobného filozofa Ladislava Mokrého či hokejistov Miroslava Šatana a Ľubomíra Višňovského. Zároveň pripomenul aj význam historických osobností. Ako zdôraznil, Slováci by sa nemali báť privlastniť si aj uhorských vládcov, ktorí tvorili aj slovenské dejiny. Pri tejto príležitosti Fico poradil Topoľčancom, ako by si mali vylepšiť vzhľad svojho námestia. „Ak chceme spoločne zvýrazniť budovanie historického povedomia, potom vášmu námestiu by nemala dominovať len socha ležiaceho oddychujúceho žochára. Nie, netreba samozrejme žochára odstraňovať, len my potrebujeme najmä sochy historických vládcov, mužov, ktorí nás viedli cez problémy dejín k slovenskej slobode. Nemusí to byť nejaká obrovská socha, možno stačí busta. Koho? Napríklad Matúša Čáka Trenčianskeho, ktorý, keď bol palatínom, vybudoval na Podhradí nádherný hrad, ktorý teraz pomáhame opraviť, a práve za Matúša bývali v Topoľčanoch župné zhromaždenia,“ pripomenul Fico.

Príhovor pri príležitosti 840. výročia 1. písomnej zmienky o meste Topoľčany



Brífing predsedu vlády SR Roberta Fica v Topoľčanoch



12309