Vo Varšave sa uskutočnilo spoločné poľsko-slovenské rokovanie vlád

31.05.2017

Predseda vlády SR Robert Fico spoločne s členmi vlády odcestoval v stredu 31. mája 2017 do Varšavy, kde sa na pozvanie premiérky Poľskej republiky Beaty Szydlovej uskutočnilo spoločné rokovanie rezortných partnerov vlád Poľska a Slovenska. Cieľom rokovania bolo podporiť vzájomné kontakty medzi oboma krajinami v rámci projektov spoločného záujmu a prediskutovať ďalšie možnosti či aspekty spolupráce v jednotlivých sektorových oblastiach.   
 
Spoločné varšavské rokovanie poľskej a slovenskej vlády bolo druhé v poradí. Prvé sa uskutočnilo v roku 2013 na Slovensku - v Poprade.

--------------------------------------------------------------------------------------------------- 
 
Spoločné vyhlásenie zo zasadnutia predstaviteľov vlád
Poľskej republiky a Slovenskej republiky
(Varšava, 31. mája 2017)


Dňa 31. mája 2017 sa vo Varšave uskutočnilo druhé zasadnutie v rámci spoločného rokovania vlád Slovenskej republiky a Poľskej republiky . Stretnutiu predsedali predsedníčka vlády Poľskej republiky Beata Szydłová a predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico, ktorí vyjadrili spoločný záväzok ďalej rozvíjať dvojstrannú spoluprácu. Predsedovia vlád rokovali o súčasnom stave dvojstranných vzťahov, ako aj o agende EÚ a stanovili si priority budúcej spolupráce.

Obe strany opätovne potvrdili strategický význam a vysokú úroveň vzájomných vzťahov založených na dlhodobom priateľstve. Poľsko-slovenské vzťahy sú dôležitým pilierom regionálnej stability a poskytujú impulz pre vzájomnú spoluprácu v rámci Európskej únie. Ministri oboch krajín  sa pravidelne stretávajú na rôznych fórach, vrátane Vyšehradskej skupiny a spolupracujú v rámci širokého spektra politických oblastí.

Obe strany vyzdvihli spoločné priority v oblasti aktuálnej agendy EÚ, vrátane Brexit-u, budúcnosti Európskej únie, ako aj energetickej bezpečnosti a jednotného digitálneho trhu. Vyjadrili tiež záujem o ďalšie koordinovanie bilaterálnych pozícií v rámci Vyšehradskej skupiny, ako aj na európskej úrovni.

Poľská republika a Slovenská republika sú blízkymi partnermi v rámci EÚ a silnými spojencami v NATO. Je však dôležité udržiavať blízky kontakt za účelom prediskutovania spoločných tém a hľadania riešení spoločných výziev. Preto sa predsedovia vlád plne zaviazali ďalej posilňovať dvojstranné vzťahy v takých oblastiach, ako je cezhraničná spolupráca, bezpečnosť a obrana, dopravná infraštruktúra a medziľudské kontakty.

Predsedovia vlád súhlasili, že budú posilňovať partnerstvo medzi obomi krajinami v mnohých kľúčových oblastiach, ktoré sú uvedené v prílohe k spoločnému vyhláseniu.

Efektívnosť tohto formátu rokovaní bola potvrdená obomi stranami, ktoré sa dohodli na jeho zachovaní aj v budúcnosti.

Príloha
Konkrétne oblasti posilneného partnerstva medzi Poľskou republikou a Slovenskou republikou

Strany sa dohodli, že budú venovať osobitnú pozornosť aktuálnym hospodárskym otázkam EÚ so zreteľom na potrebu oživenia hospodárskeho rastu. Prerokovali možnosti ekonomickej, obchodnej a investičnej výmeny s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť a hospodársky rozvoj. Strany považujú za potrebné stimulovať svoje ekonomiky prostredníctvom získavania zahraničných investícií, ako aj podpory prehlbovania vzájomnej obchodnej výmeny. Vyjadrili hlboké presvedčenie, že pre kontinuálny rozvoj oboch krajín je kľúčové čo možno najefektívnejšie využívanie fondov Európskej únie v rámci aktuálneho finančného rámca EÚ na roky 2014-2020 a dohodli sa, že zachovajú významnú úlohu kohéznej politiky EÚ po r. 2020. Obe krajiny budú naďalej podporovať prijímanie opatrení zameraných na zníženie nezamestnanosti, predovšetkým medzi mladými ľuďmi. Sú si tiež vedomé urgentnej potreby podporovať rozumnú reindustrializáciu a inovácie v rámci malých a stredných podnikov.
Obe strany sa rozhodne zasadzujú za posilnenie jednotného trhu, ktorý je kľúčovým projektom EÚ spájajúcim všetky členské štáty. Jeho prehlbovanie zvýši prosperitu, stimuluje rast, zvýši európsku konkurencieschopnosť a prinesie ďalšie hmatateľné výsledky pre občanov. Jeho dokončenie je pre Európu významné aj v kontexte Brexitu a globalizácie. Z uvedeného dôvodu obe strany trvalo podporujú ambiciózne napĺňanie stratégie jednotného trhu, ako aj rozvoj nových činností zameraných na posilnenie jednotného trhu v budúcnosti. Poľská republika a Slovenská republika taktiež zdôraznili význam digitálnej dimenzie jednotného trhu, vrátane technologickej transformácie vo vzťahu k občanom a podnikateľom. Digitálne technológie vo veľkej miere ovplyvňujú náš každodenný život a našu budúcnosť. Obe strany sú si vedomé toho, že implementácia iniciatív týkajúcich sa jednotného digitálneho trhu bude hybnou silou pre zvýšenie rastu a konkurencieschopnosti európskych ekonomík. Preto musíme podporovať naše firmy a našich občanov, aby sa aktívne zúčastňovali procesu technologickej transformácie a stali sa súčasťou európskeho digitálneho ekosystému. V danom kontexte obe strany vysoko oceňujú svoje regionálne aktivity. Poľská republika a Slovenská republika budú spolupracovať s cieľom pokročiť v kľúčových iniciatívach jednotného digitálneho trhu a implementovať dohody prijaté vo Varšavskej deklarácii Vyšehradskej skupiny.
V oblasti dopravnej infraštruktúry považujú obe strany za odôvodnené zvýšiť hospodársky potenciál prihraničných oblastí Poľskej republiky a Slovenskej republiky, a to prostredníctvom ďalších investícií zameraných na vytvorenie koherentného a moderného dopravného systému. Budú sa usilovať odstrániť nedostatky prostredníctvom procesu modernizácie existujúcich cezhraničných dopravných trás. Pozitívne to ovplyvní hospodársku konkurencieschopnosť strednej Európy.
Bezpečnostná a obranná spolupráca, vrátane spolupráce vo Vyšehradskom formáte, sa bude naďalej sústreďovať na zabezpečenie efektívnosti a synergie našich príspevkov v rámci iniciatív NATO a EÚ. Sem patrí aj rotácia bojovej skupiny Európskej únie krajín V4 v r. 2019, príspevok do jednotiek veľmi rýchlej reakcie (VTJF), ktorú bude viesť v r. 2020 Poľská republika, ako aj vytvorenie Mnohonárodnej divízie severovýchod v Elblągu.
Uvedomujúc si význam bilaterálnej spolupráce v oblasti obrany, obe strany sa pevne zaviazali urýchliť implementáciu dohôd o cezhraničnej spolupráci v oblasti vzdušného priestoru (CBO, CBA), ktoré posilnia bezpečnosť našich vzdušných priestorov a zjednodušia spoluprácu leteckých síl oboch krajín. Obe strany sú si vedomé možností na spoluprácu v oblasti modernizácie ozbrojených síl.
Obe strany budú pokračovať vo výmene informácií za účelom zefektívnenia národných súdnych konaní v občianskych a obchodných záležitostiach, s ohľadom na potreby občanov. Budú riešiť výzvy vyplývajúce z nového technologického vývoja, vrátane prejavov nenávisti na internete. Budú sa usilovať o koordináciu záležitostí týkajúcich sa európskej legislatívy.
Obe strany sa dohodli, že budú ďalej posilňovať bilaterálnu spoluprácu v oblastiach spoločného záujmu, ako sú migračná kríza, verejný poriadok, boj proti organizovanému zločinu, terorizmus a ďalšie závažné trestné činy. Obe strany prisľúbili, že ich budúce iniciatívy a konkrétne kroky, či už na bilaterálnej úrovni a na úrovni EÚ, alebo v rámci regionálnej spolupráce (V4, Salzburské fórum), budú predstavovať efektívnu odpoveď na bezpečnostné výzvy, ktorým v súčasnosti čelíme. Poľská republika a Slovenská republika sa plne zaväzujú k ďalšiemu prehĺbeniu spoločného úsilia zameraného na zníženie prílevu ilegálnych migrantov do Európskej únie a opätovnému prevzatiu kontroly nad migračnými tokmi prostredníctvom zlepšenia bezpečnosti vonkajších hraníc, posilňovania spolupráce s kľúčovými tretími krajinami a poskytovania  primeranej a včasnej reakcie na krízové situácie v podobe cielenej humanitárnej pomoci a inej zodpovedajúcej podpory. Obe strany súhlasili, že spoločná európska odpoveď na migračnú krízu si vyžaduje solidaritu a spoluprácu. Obe strany vyjadrujú hlboké presvedčenie, že riešenia zavádzajúce povinnú relokáciu migrantov, nemôžu byť považované za efektívne opatrenia v kontexte takého prílevu ilegálnych migrantov, akého sme boli v Európe svedkami za ostatné dva roky.
Obe strany zdôraznili dôležitosť úzkej spolupráce v kontexte prípravy návrhu novelizovanej Smernice 96/71/EC o vysielaní pracovníkov, ktorá vzbudzuje obavy nielen z hľadiska právnej istoty, ale tiež z hľadiska jej uplatnenia v praxi. Ministri sa zhodli, že Smernica o vysielaní pracovníkov by sa nemala vzťahovať na sektor medzinárodných dopravných služieb.
Obe strany podporujú ambíciu väčšieho zviditeľnenia sociálnej dimenzie Európskej únie. Preto vítajú Európsky pilier sociálnych práv, ktorý je cestovnou mapou pre dobre fungujúce pracovné trhy a systémy sociálnej starostlivosti. Poľská republika a Slovenská republika vo všeobecnosti podporujú sociálne princípy a práva. Je však potrebné jasne povedať, že tieto nie sú priamo vynútiteľné a vyžadujú pretransformovanie do špecifickej legislatívy najmä na národnej úrovni. Nemalo by dôjsť k rozšíreniu právomocí Únie, ako to vymedzujú základné zmluvy obsahujúce princíp subsidiarity. Je nutné rešpektovať rôznorodosť kultúr a tradícií v Európskej únií, ako aj národnú identitu členských štátov. Poľská republika a Slovenská republika počítajú so spoluprácou s Európskou komisiou a s ďalšími členskými štátmi v oblasti formovania a implementácie Európskeho piliera sociálnych práv, v súlade so zmluvami.
V oblasti životného prostredia ministri vyjadrili záujem spolupracovať v oblasti kvality ovzdušia a klimatických zmien, najmä vo svetle prebiehajúcich rokovaní o revízii Európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS), nariadenia o zdieľaní úsilia (ESR), nariadenia o využívaní pôdy, zmenách vo využívaní pôdy a lesníctve (LULUCF), ako aj blížiaceho sa poľského predsedníctva v rámci 24. konferencie zmluvných strán Rámcovej dohody OSN o klimatických zmenách (UNFCCC COP 24). Obe strany taktiež rokovali o ďalšej podpore a implementácii trvalo udržateľného lesného hospodárstva, pričom osobitnú pozornosť venovali ochrane a obnove biodiverzity, a v kontexte prebiehajúcej diskusie i k Akčnému plánu EÚ o prírode, ľuďoch a hospodárstve. Taktiež bola zdôraznená dobrá spolupráca v otázke cezhraničných chránených oblastí medzinárodného významu v zmysle kritérií UNESCO, najmä pokiaľ ide o biosférické rezervácie a navrhované cezhraničné objekty svetového dedičstva.
V rámci bilaterálnej spolupráce v oblasti energetickej bezpečnosti sa v blízkej budúcnosti očakáva slávnostné podpísanie grantovej dohody medzi poľským a slovenským operátorom plynárenskej prepravnej siete - spol. GAZ-SYSTEM a spol. EUSTREAM. Predsedovia vlád oboch krajín vyjadrili spokojnosť s výbornou spoluprácou pri výstavbe poľsko-slovenského plynového interkonektora, ktorý je kľúčovým prvkom energetickej bezpečnosti v regióne strednej Európy.
Obe strany poukázali na dôležitosť trvalo udržateľného rozvoja cestovného ruchu a jeho ekonomických, sociálnych a kultúrnych výhod, a deklarovali záujem podporovať a posilňovať vzťahy medzi oboma krajinami v oblasti udržateľného cestovného ruchu. Vyjadrili tiež záujem pokračovať v úzkej spolupráci na úrovni bilaterálnej i multilaterálnej (Vyšehradská skupina, Karpatský dohovor).

 


Tlačová konferencia po spoločnom rokovaní vlád SR a Poľska



22313