Ďalšie z rokovaní Rady solidarity a rozvoja

21.06.2012

Diskusia o nevyhnutných ozdravných opatreniach na Rade solidarity a rozvoja bola zavŕšená, čím sa ukončila prvá etapa pôsobenia Rady. Doteraz boli riešené predovšetkým návrhy na úspory, škrty a konsolidáciu. Na najbližšom rokovaní Rady by už mali byť prerokovávané opatrenia na podporu podnikateľského sektora, zlepšenie situácie vo verejnom obstarávaní a využívanie finančných prostriedkov Európskej únie na podporu hospodárskeho rastu.

Predseda vlády SR Robert Fico kritizoval negatívnu atmosféru, ktorá vzniká okolo konsolidačných opatrení. „Ozdravný balíček nie je hračka v rukách vlády. Akákoľvek iná vláda by tiež musela pristupovať k ozdravným opatreniam,“ povedal premiér. Konsolidačné návrhy opozície označil za antisociálne, preto ani neboli zaradené na rokovanie Rady solidarity a rozvoja, pretože by boli v rozpore s tým, čo vláda avizovala. Vládny ozdravný balíček je založený na solidarite silných k slabším. „Ak sa bavíme o daniach a odvodoch pre ľudí, naše opatrenia sa dotknú len 12 % ľudí s nadštandardne vysokými príjmami, opatrenia sa nebudú týkať 88 % zamestnancov. Musím preto skonštatovať, že tézu o solidarite sme do bodky splnili,“ uviedol Robert Fico. Predseda vlády vyvrátil, že vláda nejde cestou škrtania výdavkov. Vláda prijala uznesenie, na základe ktorého ministri nebudú udeľovať polročné  odmeny, boli zastavené verejné obstarávania, ktoré nesúvisia priamo s výkonom štátnej správy a pripravuje sa projekt ESO – efektívnej, spoľahlivej a otvorenej štátnej správy, ktorý prinesie značnú úsporu finančných prostriedkov. Okrem toho sú pripravené opatrenia na boj proti daňovým únikom.

Premiér Robert Fico informoval o definitívnych návrhoch zákonov: daň z príjmov fyzických osôb zostane 19 %, zvýšená sadzba 25 % sa bude týkať fyzických osôb, ktoré zarábajú viac ako 3264 eur. „Trváme na tom, aby do tejto kategórie boli zaradení aj ústavní činitelia, aj keď ich príjem nedosiahne výšku 3264 eur,“ zdôraznil. Daň z príjmov právnických osôb sa zvýši na 23 %. „Týmto rozhodnutím sa definitívne končí na Slovensku rovná daň, ktorú zo sociálneho hľadiska považujeme za škodlivú,“ uviedol premiér.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter predstavil kompletné paragrafové znenie zákona o prvom a druhom dôchodkovom pilieri. Do roku 2017 sa podľa slov predsedu vlády SR Roberta Fica v žiadnom prípade nebude zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Po roku 2017 sa bude uplatňovať tzv. stredná dĺžka života. Nastavené sú už aj parametre minimálneho dôchodku od 1. januára 2014 a parametre na valorizáciu dôchodkov pevnou sumou. „Tým pomôžeme dôchodcom s nižšími dôchodkami,“ informoval premiér. V súvislosti s druhým pilierom bol predložený návrh na zmenu odvodov z 9 % na 4 % s možnosťou klienta pripoistiť si ďalšie dve percentá. „Máme šokujúce analýzy, ktoré potvrdzujú, do akej miery je druhý pilier nevýhodný a ako znehodnocuje finančné prostriedky. Reformu však robíme predovšetkým kvôli konsolidácii celého penzijného systému, ktorý je v súčasnom stave neudržateľný,“ zdôraznil Robert Fico.

Členovia Rady solidarity a rozvoja diskutovali aj o progresivite registračného poplatku áut. Zvýšenie registračného poplatku sa nebude týkať malých áut a áut nižšej strednej triedy. „Ak si chce niekto kúpiť auto za 60 000 eur a viac, považujeme za správne, že ak niekto má toľko na auto, má aj na to, aby zaplatil viac za registráciu,“ povedal Robert Fico.

Otvorená zostáva otázka práce na dohodu. Na Slovensku na dohodu pracuje viac ako 800 000 ľudí, čo predstavuje obrovský priestor na odvodové úniky. Hovorí sa o dvoch alternatívach – o zachovaní inštitútu dohody ako flexibilného nástroja pracovného trhu, ale príjmy budú plne podliehať odvodom. V prípade dôchodcov a študentov však budú odvody podstatne nižšie. Podľa druhej alternatívy dôjde k zrušeniu dohody a zachová sa len pre dôchodcov a študentov.

Zatiaľ nedoriešená je aj otázka zrušenia štátnych sviatkov. Zrušené budú určite dva. Ktoré to budú, nie je ešte jasné. „Je to veľmi citlivá téma z hľadiska politického, odborného aj historického,“ skonštatoval premiér. Podľa jeho slov sa už ako štátne sviatky nebudú pravdepodobne oslavovať 1. september (Deň Ústavy SR) a 15. september (Sviatok Sedembolestnej Panny Márie). Keďže pri rušení cirkevného sviatku sa vyžaduje otvorenie Vatikánskej zmluvy, bol prijatý návrh na zákonnú úpravu, podľa ktorej v prípade, že sviatok Sedembolestnej Panny Márie pripadne na pracovný deň, bude sa oslavovať v nedeľu. Robert Fico ďalej informoval, že v prípade individuálnych sviatkov, ako je Slovenské národné povstanie, Sviatok práce či Víťazstvo nad fašizmom, ktoré niekedy pripadnú na stred týždňa, by sa voľný deň presunul na piatok. To by bolo výhodné tak pre zamestnávateľov (nemuseli by prerušiť výrobu v strede týždňa), ako aj pre zamestnancov, ktorí by mali predĺžený víkend.

Členovia Rady solidarity a rozvoja by sa na ďalšom stretnutí mali zísť do desiatich dní.

Viac o rokovaní Rady solidarity a rozvoja

Rada solidarity a rozvoja rokovala o dohode so živnostníkmi aj o možných dopadoch odchodu Grécka z eurozóny

Robert Fico po rokovaní Rady solidarity a rozvoja: Zvyšovanie DPH nie je cesta, ktorou sa chceme uberať

Robert Fico: Tak, ako sme sľúbili, zavádzame progresivitu zdanenia pre bohatých

Robert Fico po rokovaní Rady solidarity a rozvoja: Mimoriadne odvody od bánk a regulovaných firiem použijeme na prorastové iniciatívy

„Kompromis a dohody, to sú nástroje, ktoré Vám ponúkam,“ povedal členom Rady solidarity a rozvoja Robert Fico

Tlačová konferencia po rokovaní Rady solidarity a rozvoja



8308