Slovensko profitovalo zo zavedenia eura

26.09.2011

Predsedníčka vlády SR Iveta Radičová poskytla interview mienkotvornému chorvátskemu denníku Vjesnik pri príležitosti oficiálnej návštevy Záhrebu 26. septembra 2011. 
 
V rozhovore vyzdvihla pozitíva zavedenia spoločnej európskej meny pre Slovensko.  „Je dôležité si uvedomiť, že aj v súvislosti s príchodom nových zahraničných investícií Slovensko profitovalo zo zavedenia eura,“ povedala premiérka Radičová pre chorvátsky denník Vjesnik
    
Na otázku, aký je jej názor na  dohodu nemeckej kancelárky Angely  Merkelovej  s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym o vytvorení ekonomickej vlády eurozóny, premiérka podčiarkla, že akékoľvek vytváranie fiškálnej únie sa musí opierať o rozhodnutie občanov.
 
„Konkrétne riešenia a dohody sú reálne až v dlhšom časovom horizonte, keďže si vyžadujú nielen súhlas členských štátov, ale aj prípadné adekvátne úpravy Lisabonskej zmluvy alebo prijatie novej zmluvy,“ povedala premiérka Radičová.  
 
„Z jednotlivých navrhovaných riešení podporujeme napr. zavedenie pravidla o dlhovom strope, pričom v Slovenskej republike chceme tento regulatív poistiť ústavným zákonom. Čo sa týka prípadného odovzdávania kompetencií v oblasti daňovej správy a harmonizácie priamych daní, táto sféra by mala zostať v kompetencii národných štátov. Keďže už nemáme na isté regulácie v časoch krízy taký nástroj, akým je vlastná mena, jediný nástroj, ktorý zostáva, je daňová politika, “ pokračovala premiérka Radičová.
 
V súvislosti s pôžičkou Grécku podčiarkla, že základom efektívneho riešenia dlhovej situácie je zodpovedný prístup doma na úrovni národného štátu, zníženie deficitu verejných financií a reformné opatrenia. „Pôžička Grécku na bilaterálnej úrovni situáciu nevyriešila a dnes je poskytnutie ďalšej pomoci spojené s jasnými podmienkami a podmienené pozitívnym hodnotením zo strany „trojky“ čiže Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu, že Grécko plní svoje záväzky.“
 
Hoci Slovensko s ešte ďalšími štyrmi členmi EÚ neuznalo Kosovo, podľa premiérky Radičovej  Kosovo má  i z európskeho hľadiska perspektívu ako súčasť regiónu západného Balkánu. Slovensko preto podporuje jeho ekonomický a sociálny rozvoj, napríklad aj poskytovaním slovenskej rozvojovej pomoci.
 
 Vzájomné vzťahy oboch štátov premiérka hodnotila ako  tradične priateľské.  SR má  záujem na posilnení bilaterálnej spolupráce s Chorvátskom najmä v oblasti hospodárstva, energetiky a zlepšenia podmienok pre investície. Slovensko v roku 2005 podporovalo otvorenie chorvátskych rokovania s EÚ a nedávno silne lobovalo aj pre ich ukončenie.
 
Premiérka Iveta Radičová  zopakovala svoj názor, že Chorvátsko môže byť príkladom iným v boji proti korupcii.  Ocenila  pokrok, ktorý Chorvátsko dosiahlo prijatím legislatívnych opatrení, medzi ktorými figuruje aj trestná zodpovednosť verejných činiteľov.
 

Celý rozhovor predsedníčky vlády SR pre chorvátsky denník Vjestnik
 
* * * * *
Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

  
 

4458