Belgický premiér vyjadril ochotu v prípade návrhu NATO poslať vojakov do SR

11.04.2022

Bratislava 11. apríla (TASR) - Belgicko by bolo ochotné poslať svojich vojakov na Slovensko v prípade návrhu NATO na ďalšie posilnenie východnej hranice Aliancie. Predseda vlády Belgicka Alexander De Croo to uviedol po pondelkovom stretnutí so slovenským premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) v Bratislave. Zdôraznil, že bezpečnosť v Európe je kolektívna otázka.

Slovenský premiér zdôraznil potrebu spolupráce štátov pri snahách odpojiť sa od plynu a ropy z Ruska. Ako skonštatoval, Slovensko je stabilným a zodpovedným partnerom v preprave plynu do západnej Európy a ak príde k zmene zdroja a ocitne sa na konci reťazca, treba, aby iné krajiny voči Slovensku preukázali takúto zodpovednosť. Belgický premiér podľa neho tejto potrebe Slovenska rozumie. Príležitosť na spoluprácu krajín vidí aj v oblasti jadrovej energie či vodíka.

Heger opätovne vyjadril podporu Ukrajine pri záujme stať sa členom Európskej únie. Poskytnutie slovenských stíhačiek MiG-29 podľa slovenského premiéra prichádza do úvahy. Poukázal na rizikovosť sovietskej techniky po agresii Ruska na Ukrajine. S partnermi už prebiehajú rokovania o zabezpečení vzdušného priestoru Slovenska. Verí, že o výsledkoch by mohli informovať v priebehu niekoľkých týždňov.

V súvislosti so sankciami prijímanými voči Rusku De Croo zdôraznil, že musia byť udržateľné, keďže konflikt môže trvať dlho. Ako skonštatoval, sankcie majú poškodiť ruskú ekonomiku, ale treba ochrániť naše obyvateľstvo. Vyzdvihol úlohu Belgicka pri zmrazovaní ruských aktív. Podporil Slovensko pri dokumentovaní vojnových zločinov na Ukrajine. Deklaroval snahu urobiť všetko pre ukončenie vojny.

Témou rokovania bolo aj vyšetrovanie úmrtia Slováka Jozefa Chovanca po zásahu belgickej polície. "Obidvaja túžime po tom, aby čo najrýchlejšie došlo k spravodlivému rozsudku," zdôraznil Heger.

29277