E. Heger: Summit EÚ žiada jednotu demokratického sveta proti Putinovi

25.03.2022

Brusel 25. marca (ZTASR) - Demokratický svet sa musí zjednotiť a zastaviť vojnové konanie Ruska. Takto zhodnotil slovenský premiér Eduard Heger prvú časť dvojdňového summitu EÚ v Bruseli. Rokovania, na ktorých sa v úvode zúčastnil americký prezident Joe Biden a na ktorých prostredníctvom videospojenia vystúpil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa skončili po jednej hodine v noci, informuje spravodajca TASR.

Heger upozornil, že nie je zvykom, aby na summitoch vystupovali prezidenti tretích krajín. Nočné rokovania podľa jeho slov potvrdili jednotné vystupovanie členských krajín voči ruskej agresii na Ukrajine.

"Odmietame ju a budeme postupovať koordinovane, budeme prijímať robustné sankcie na to, aby táto agresia bola ukončená," uviedol.

Zelenskyj vo svojom príhovore lídrom EÚ spomenul aj Slovensko, čím podľa Hegera ocenil všetko to, čo Slováci robia na podporu Ukrajiny. Na druhej strane Biden vniesol do debát tému jednoty, ale nielen jednoty EÚ, ale jednoty celého demokratického sveta.

"Už dnes zaznieva, že demokratický svet musí byť jednotný a je jednotný. Toto je sila, s ktorou Vladimir Putin nepočítal, sila, ktorou musíme naňho tlačiť tak, aby sme mu vyslovene podlomili nohy a aby táto agresia skončila," vysvetlil šéf slovenskej vlády.

Podľa jeho slov sa do záverov summitu podarilo dostať aj slovenské návrhy, aby súčasťou pomoci pre Ukrajinu po vojne neboli len peniaze, ale aj pomoc pri reformách, ktoré sú nevyhnutné, ak chce Kyjev spĺňať kritériá na členstvo v EÚ.

Heger spresnil, že v tomto Slovensko ukrajinskej strane veľmi rado pomôže svojimi skúsenosťami z predvstupového obdobia, keď sa Slovákom podarilo dobehnúť krajiny s oveľa väčším náskokom v integračnom procese.

Na otázku TASR, ako lídri EÚ vnímajú eurointegračné snahy Ukrajiny a tiež Gruzínska a Moldavska, premiér potvrdil, že sa o tejto téme na summite hovorilo. Zaznelo, že tieto štáty budú potrebovať asistenciu, aby dosiahli požadované kritériá, lebo EÚ nebude a nechce zľavovať vo svojich požiadavkách.

"Potrebujeme tým krajinám pomôcť skúsenosťami, odovzdaním know-how, ako urobiť reformy, ako investovať peniaze a podobne," opísal situáciu Heger.

Závery summitu podľa jeho slov naznačujú, že členské krajiny jasne deklarujú, že Ukrajina je súčasťou európskej rodiny. Za prvý dôkaz, že to tak je, Heger považuje prepojenie Ukrajiny s elektrickou sieťou EÚ, k čomu došlo v rekordne rýchlom čase. "A ak sme už takto prepojení, prepojení vieme byť aj v iných oblastiach," odkázal premiér.
29233