Objem financií na projekty efektívnej verejnej správy a boja proti korupcii sa navýši

05.10.2017

Doterajšie výzvy pre mimovládne a neziskové organizácie uchádzať sa o granty z operačného programu Efektívna verejná správa v celkovej výške 15 miliónov eur, ktoré sme vyhlásili 11. mája 2017, boli veľmi úspešné, skonštatoval dnes premiér po stretnutí so splnomocnencom vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti M. Giertlom a riaditeľom odboru OP Efektívna verejná správa sekcie európskych programov ministerstva vnútra S. Arbem.
„Výzva, ktorá sa skončila v auguste t.r. sa stretla s obrovským záujmom - 116 subjektov zo strany MVO podalo návrhy na prefinancovanie projektov v oblasti boja proti korupcii a lepšej verejnej správy,“ uviedol premiér. Pripomenul, že ide o veľmi atraktívnu formu pomoci, keďže financovanie projektov zo strany MVO je len vo výške 5% a maximálny príspevok z fondu predstavuje 400 000 eur a minimálny 100 000 eur.  
„Dobrou správou je, že sme sa rozhodli vyhlásiť ďalšie kolo a navyšujeme  sumu z 15 na 30 miliónov eur.“ Spresnil, že pokiaľ je zo strany mimovládiek záujem spolupracovať so štátom a sú v nich ľudia, ktorí sa vyznajú v zaujímavých projektoch, štát im je vždy pripravený vyjsť v ústrety. „Ukazuje sa, že tento záujem je, čo považujem za významný príspevok k transparentnosti verejného života a najefektívnejší spôsob, ako bojovať proti korupcii, “ doplnil premiér.
Aj podľa splnomocnenca pre OS M. Giertla a riaditeľa odboru OP Efektívna verejná správa S. Arbeho ide o dôkaz, že výzvy boli nastavené dobre, aby občania Slovenska nemali pocit, že sú iba klientmi verejnej správy, ale aj partnermi,  s ktorými verejná správa chce diskutovať, pýta sa ich na názor a na základe toho názoru mení svoje fungovanie. Vyzvali, aby sa aj ďalšie organizácie zapojili do projektov a motivovať by chceli aj tie, ktoré neuspejú v aktuálnom kole, aby svoje projekty prepracovali.
Mimovládne neziskové organizácie sa môžu uchádzať o nenávratný finančný príspevok prostredníctvom Operačného programu Efektívna verejná správa.

Tlačová konferencia premiéra SR Roberta Fica, splnomocnencoa vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti M. Giertla a riaditeľa odboru OP Efektívna verejná správa sekcie európskych programov ministerstva vnútra S. Arbeho22776