Od 21. decembra sa zavrie väčšina obchodov, deti budú mať prázdniny

09.12.2020

Bratislava 9. decembra (TASR) - Na Slovensku sa od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární. Deťom sa zároveň začnú školské prázdniny. Opatrenie má platiť minimálne tri týždne. Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas to uviedli na stredajšej tlačovej konferencii k sprísneným opatreniam, ktoré majú zabrániť šíreniu ochorenia COVID-19.
      
Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom. "Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené," poznamenal. Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.
      
Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese. V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO). Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič. Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch môže trvať o pár týždňov viac.

"Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu," priblížil predseda vlády. Dodal, že "po špičkách" sa budú potom môcť otvoriť aj interiéri reštaurácií s približne polovičnou kapacitou.
      
Matovič avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.
      
Mikas potvrdil, že kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz. Apeloval, aby dodržiavali nastavené opatrenia. Kaderníctva či iné služby zadefinuje Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť budúci týždeň.
28190