Peter Pellegrini: Priateľský štát - prvý krok v boji proti byrokracii máme za sebou

18.05.2018

„Už pri nástupe do funkcie podpredsedu vlády som povedal, že jednou zo základných agiend môjho pôsobenia má byť odbyrokratizovanie štátu a jeho inštitúcií. Po nástupe do pozície predsedu vlády som zdôraznil, že chcem, aby sme zo Slovenska spravili priateľský štát. Priateľský štát vo vzťahu k svojim občanom, spoločnostiam, firmám a organizáciám. Štát, ktorý zbytočne nešikanuje ľudí, firmy a podnikateľov, ale naopak zefektívňuje vzájomnú komunikáciu,“ povedal premiér Peter Pellegrini pri predstavení antibyrokratického zákona.
 
Už od septembra ľudia nebudú musieť nosiť na úrady výpis z obchodného a živnostenského registra, z katastra nehnuteľností a od začiatku budúceho roka ani výpis z registra trestov, povedal podpredseda vlády Richard Raši. Podľa premiéra sú to všetko údaje, ktorými štát dnes disponuje a v rámci napĺňania pravidla jedenkrát a dosť si tieto údaje budú úradníci získavať zo štátnych zdrojov automaticky a sami.
 
„Úrad podpredseduvlády pre investície a informatizáciu pôjde ešte ďalej a v druhom kole pripravuje ďalšie sety dokumentov, ktoré si úradníci budú vedieť pozrieť v systéme a občania ich už nebudú musieť nosiť na úrady – pôjde o potvrdenia o nedoplatkoch zo sociálnej a zdravotných poisťovní, z daňových úradov, a tiež potvrdenie o návšteve školy,“ zdôraznil Richard Raši. Ročne úrady vydajú vyše 1,5 milióna takýchto potvrdení. 
 
Predseda vlády zároveň poďakoval 128 poslancom, ktorí v parlamente podporili tento zákon. Ten mení až 167 iných zákonov, a preto bude potrebné zmeniť 68 nariadení a vyhlášok. Je to zákon, ktorý prináša zásadné úspory, nielen času, ale aj peňazí ľudom a firmám. Podľa premiéra ide o ďalší posun k naplneniu vízie moderného a prosperujúceho Slovenska, ktoré vytvára priestor pre každého občana, aby sa tu realizoval a mohol pracovať a plne sa venoval veciam, ktorým sa venovať chce a nevenoval sa iba tomu, čo od neho vyžaduje štát.

23610