Prečo inovácie?

Ekonomiku Spojených štátov od roku 1975 tiahnu malé inovatívne firmy. Fínsko aktívna podpora inovácií vytiahla z pozície malej drevárskej krajiny s masívnou nezamestnanosťou na krajinu s jedným z najvyšších životných štandardov na svete. Všetky krajiny, ktorých životný štandard chceme dosiahnuť, investujú do inovácií. Ak nebudeme rýchlejší a lepší, neudržíme si ani ten štandard, ktorý tu dnes máme.

Inovácie znamenajú aj zaujímavejšie Slovensko: naša podpora inovácií umožní širšie využitie inovatívnych nápadov nielen vo vede a výskume, ale aj v štátnej správe, v malých rodinných firmách, v školách, alebo doma. Budeme žiť v zaujímavejšom svete, kde budeme podporovať nové nápady a prístupy na riešenie každodenných problémov.

Je všeobecne známe, že z dlhodobého hľadiska nie je možné zvyšovať životnú úroveň a zároveň zakladať konkurencieschopnosť ekonomiky na nízkych výrobných nákladoch. Kľúčom k dlhodobému úspechu našej ekonomiky je rast produktivity založený na inováciách. Podstatou vedomostnej ekonomiky je vytvoriť prostredie, v ktorom vzdelávanie, veda, výskum a podnikateľské prostredie maximálne spolupracujú s cieľom nielen tvoriť nové nápady ale čo najrýchlejšie ich aj v praxi premieňať na efektívnejšie pracovné procesy a nové produkty.

Zmyslom budovania vedomostnej ekonomiky je vytvoriť prostredie, v ktorom by kvalitne vzdelaní ľudia na Slovensku pracovali na rozvíjaní unikátnych nápadov a ich podnikaví kolegovia by tie nápady využívali na tvorbu nových pracovných miest a zlepšovanie životnej úrovne prostredníctvom inovatívnych technologických firiem. Namiesto toho, aby Slovensko bolo len výrobnou linkou na reprodukciu  nápadov iných, by sa tak na Slovensku mali vymýšľať vlastné pracovné postupy a vyvíjať vlastné produkty, ktoré sa budú skladať doma  ako aj v iných, menej vyspelých krajinách.