Predseda vlády Eduard Heger sa stretol s eurokomisárom pre vnútorný trh Thierrym Bretonom

19.11.2021

Dnes, v piatok 19. novembra 2021 na Úrade vlády SR v Bratislave prijal predseda vlády SR Eduard Heger eurokomisára zodpovedného za vnútorný trh Thierryho Brettona.

Návšteva komisára Bretona v Bratislave je súčasťou jeho cesty po členských krajinách Európskej únie. Už počas návštevy Rumunska či Bulharska avizoval, že východná a stredná Európa sú prioritou v súvislosti s potrebou zvýšiť zaočkovanosť. Tento región zápasí s nízkou mierou zaočkovanosti oproti ostatným krajinám Európskej únie.

O tejto téme rokoval aj s premiérom Eduardom Hegerom, ktorý komisára informoval o aktuálnej epidemiologickej situácii, ale aj opatreniach, ktoré schválila vláda a začnú platiť od budúceho týždňa. Medzi ďalšie témy rokovaní, vzhľadom na portfólio komisára pre vnútorný trh, patrili hlavne inovácie. Eduard Heger ho informoval o pokroku, ktoré Slovensko v tejto oblasti dosiahlo. Poukázal na to, že agenda inovácií prejde na úrad vlády a bude spadať priamo pod premiéra. „O inováciách sa už rozprávame dvadsať rokov, ale doteraz žiadna vláda neurobila nič zásadné. Teraz máme Plán obnovy a odolnosti, pre ktorý sú inovácie jednou z priorít,“ povedal Eduard Heger. 

Slovensko je tiež pripravené na transformáciu automobilového sektora. „Vďaka našej histórii s mikroelektronikou máme kvalitný základ pre výrobu polovodičov a batérii,“ uviedol premiér. Podľa slov eurokomisára Thierryho Bretona má naša krajina v tejto oblasti bohaté skúsenosti, a preto by mala byť zahrnutá do výroby polovodičov v Európskej únii.



Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR
28973