Predseda vlády na MZV: Chcem niekoľkokrát podčiarknuť význam ekonomickej dimenzie zahraničnej politiky

13.04.2012

„V prípade ministerstva zahraničných vecí sme vsadili na absolútnu profesionalitu, Slovensko budú reprezentovať diplomati, ktorí preukázali na vnútropolitickej aj medzinárodnej scéne veľkú mieru erudovanosti a pripravenosti,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico po oficiálnom uvedení nového ministra zahraničných vecí na rezort. Ministerstvo zahraničných vecí je podľa premiéra vždy vnímané ako akási prvá brána, do ktorej vstupuje návštevník Slovenska či už s politickými alebo ekonomickými posolstvami. „Verím, že takouto pozitívnou, príjemnou a vľúdnou bránou ministerstvo aj bude,“ uviedol Robert Fico.

Hlavné trendy zahraničnej politiky Slovenska sú jasne stanovené, pretože sme členskou krajinou Európskej únie aj NATO. „Patríme však medzi politikov, ktorí nemajú ideologické klapky na očiach a uvedomujeme si, že okrem európskych a transatlantických priorít budeme mať záujem na dobrých a priateľských vzťahoch aj s ďalšími krajinami, ktoré o takéto vzťahy prejavia záujem a zároveň to budú vzťahy aj ekonomicky výhodné pre Slovensko,“ skonštatoval Robert Fico. Zdôraznil, že by bolo málo, ak by sa naša zahraničná politika zaoberala len otázkami EÚ alebo NATO, podľa jeho slov ministerstvo zahraničných vecí môže zohrávať podstatne aktívnejšiu úlohu pri otváraní dverí nášmu podnikateľskému prostrediu v krajinách, v ktorých sa nám doteraz nedarilo. „Chcem niekoľkokrát podčiarknuť význam ekonomickej dimenzie zahraničnej politiky“.

Na stretnutí Robert Fico s Miroslavom Lajčákom hovoril aj o najbližších zahraničných cestách, premiér tradične na prvú oficiálnu návštevu pocestuje do Českej republiky už 20. apríla 2012. Predseda vlády zdôraznil, že pracovné cesty organizované v tomto volebnom období by nemali byť len výlety, „na zahraničnú pracovnú cestu do krajín mimo EÚ a NATO pôjdem len vtedy, ak bude mať jasné ekonomické zázemie a keď budeme môcť ukázať slovenskej verejnosti, že cesta viedla aj ku konkrétnym výsledkom.“

Minister Miroslav Lajčák informoval, že zahraničná politika Slovenska bude predvídateľná a budeme zodpovedný a spoľahlivý partner. „Svoje povinnosti budeme robiť maximálne zodpovedne a v záujme slovenských občanov,“ uviedol minister a dodal, že práca ministerstva sa sústredí aj na profesionálnu prípravu historicky prvého predsedníctva SR v EÚ v druhom polroku 2016.

V súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi predseda vlády zdôraznil, že máme záujem o dobré a priateľské vzťahy so svojimi susedmi. Dodal, že Slovensko má v súčasnosti toľko vnútorných ekonomických a sociálnych problémov, že by bolo veľmi kontraproduktívne vytvárať iné témy, ktoré by odoberali energiu na ich riešenie. „Slovensko chce pokoj a dobré vzťahy,“ zopakoval Robert Fico. „a naším správaním budeme k tomu aj prispievať,“ doplnil ho minister zahraničných vecí. „Sme partneri, susedia a spojenci. Sú veci, na ktoré máme odlišné názory, no o týchto veciach budeme diskutovať vecne, odborne a na základe argumentov, európskych pravidiel a štandardov,“ ubezpečil Miroslav Lajčák.

Tlačová konferencia Roberta Fica po uvedení ministra zahraničných vecí na rezort7486