Predseda vlády SR Eduard Heger sa stretol s prezidentom Talianska Sergiom Mattarellom

20.04.2023

Predseda vlády SR Eduard Heger sa dnes, vo štvrtok 20. apríla 2023 na Úrade vlády SR v Bratislave stretol s prezidentom Talianska Sergiom Mattarellom. Hovorili spolu o bilaterálnych vzťahoch medzi Slovenskom a Talianskom, ako aj o spolupráci v oblasti energetiky a obrany.

„O nadštandardných vzťahoch medzi našimi krajinami svedčí napríklad vyše 400 talianskych spoločností, ktoré u nás pôsobia a investujú,“ povedal predseda vlády. Taliansko nám pomohlo aj krátko po vypuknutí ruskej agresie na Ukrajine, keď poskytlo technické vybavenie na vybudovanie stanového núdzového tábora v Michalovciach. Taliansko sa tiež podieľa aj na zaručovaní obrany a bezpečnosti našej krajiny. Talianski vojaci a taliansky systém protivzdušnej obrany sa od marca tohto roka nachádzajú na leteckej základni v Kuchyni. „Vojaci majú na pôsobenie na Slovensku mandát v trvaní dvanásť mesiacov, no dúfam, že taliansky kontingent tu zostane tak dlho, ako si to bude bezpečnostná situácia vyžadovať,“ vyhlásil Eduard Heger.

S Talianskom nás spája aj strategická spolupráca v oblasti energetiky. „Minulý rok počas mojej návštevy v Ríme boli podpísané zmluvy na dodávky skvapalneného zemného plynu, ktorý na naše územie prúdi práve z Talianska. Dnes boli podpísané memorandá s talianskymi energetickými spoločnosťami, ktoré rozšíria ďalšie možnosti spolupráce v oblasti diverzifikácie dodávok plynu, ako aj rozvoja projektov obnoviteľnej energie. Slovenské spoločnosti uzavreli partnerstvá s talianskymi firmami v oblasti dodávok, prepravy plynu a využitia kapacít v LNG termináloch v Taliansku, ako aj pri rozvoji veterných a fotovoltických elektrární. Toto len svedčí o tom, že Taliansko je pre nás významným a dôležitým partnerom,“ zdôraznil predseda vlády.

Prezident Mattarella v kontexte diskusie o budúcnosti Európy vyzdvihol spoločné hodnoty, na ktorých naše spoločnosti stoja a ciele, ktoré zdieľame. Podčiarkol význam hlasu nášho regiónu v EÚ a kľúčovú úlohu, ktorú zohrávame, nielen ako štát susediaci s Ukrajinou, ale aj z hľadiska predpokladu ekonomického rastu, ktorý podnieti ďalšiu bilaterálnu spoluprácu.

Tento rok si Slovenská republika a Taliansko pripomínajú 30. výročie nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov.


Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR

29758