Predseda vlády SR Peter Pellegrini na oficiálnej návšteve Azerbajdžanu a Kazachstanu

12.11.2018

Predseda vlády SR Peter Pellegrini v pondelok 12. novembra 2018 odcestoval do Azerbajdžanu a Kazašskej republiky. Ide o historicky prvú oficiálnu návštevu predsedu vlády SR v týchto krajinách.
 
Návšteva Azerbajdžanu sa uskutočňuje na pozvanie predsedu vlády Novruza Mammadova. Počas návštevy Baku premiéra Petra Pellegriniho prijme aj prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev. Témami rokovania s oboma predstaviteľmi budú bilaterálne slovensko-azerbajdžanské vzťahy s dôrazom na zintenzívnenie spolupráce v oblasti obchodu, investícií, energetiky, dopravy, vedy, ale aj výskumu a inovácií.  Vzhľadom na nadchádzajúce predsedníctvo Slovenskej republiky v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bude pozornosť venovaná aj regionálnej situácii na južnom Kaukaze.  
 
Počas návštevy Kazašskej republiky sa Peter Pellegrini stretne s predsedom vlády Bakučanom Sagintajevom a s prezidentom Nursultanom Nazarbajevom. Cieľom oficiálnej návštevy je zvýšenie vzájomnej obchodnej výmeny, ako aj iniciovanie diskusie o perspektíve exportu fosílnych palív z Kazašskej republiky na energetický trh Európskej únie. V rámci bilaterálnych vzťahov budú prerokovávať aj ďalšie oblasti ekonomickej spolupráce.
 
Na palube špeciálu s premiérom do Azerbajdžanu a Kazachstanu pocestuje aj delegácia podnikateľov, ktorí majú záujem v týchto krajinách investovať a rozvíjať s nimi obchodné vzťahy. Predseda vlády SR Peter Pellegrini sa preto počas návštevy zúčastní na viacerých ekonomických fórach.
25744