Predseda vlády SR Robert Fico si pripomenul vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa

21.08.2015

Vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa 21. augusta 1968 podľa premiéra Roberta Fica prerušil mimoriadne dôležitý obrodný proces, za ktorým stál Alexander Dubček. Uviedol to počas pietnej spomienky pri hrobe Alexandra Dubčeka v Slávičom údolí v Bratislave.
 
20150821 - Dubcek
Predseda vlády SR Robert Fico so synom Alexandra Dubčeka Pavlom a s profesorom Milanom Laluhom na Cintoríne v Slávičom údolí.
„Alexander Dubček vždy chcel, aby spoločnosť bola občiansky slobodná, ale aj spravodlivá a solidárna. Tento proces sa nasilu prerušil, čo je obrovská škoda, pretože dnes by Slovensko alebo Československo boli bývali podstatne ďalej, možno by sme na tom boli lepšie ako Rakúsko alebo ktorákoľvek iná krajina,“ skonštatoval Robert Fico.

47. rokov po zastavení demokratizačného procesu vo vtedajšom Československu môžeme podľa premiéra povedať, že dnes je Slovensko občiansky slobodná krajina. „Chceme, aby bola aj solidárna a aby bola sociálne spravodlivá. To už je úloha nás politikov, najmä orientovaných ľavicovo, sociálno-demokraticky,  aby sme tieto prvky solidarity, prvky sociálnej spravodlivosti dávali do našej politiky a myslím si, že sa nám to v rámci možností darí,“ povedal. Ako dôkaz uviedol sociálne balíky a opatrenia, ktoré vláda robí na zlepšenie životnej situácie ľudí. „Chceme sa s ľuďmi deliť o dobré výsledky, ktoré dnes Slovenská republika z hľadiska hospodárskeho, ekonomického, sociálneho a finančného dosahuje,“ zopakoval Robert Fico.

Vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica po kladení vencov ku hrobu A. Dubčeka18621