Predsedu vlády SR Petra Pellegriniho prijme v Bielom dome americký prezident Donald Trump

03.05.2019

Predseda vlády SR Peter Pellegrini zajtra, v stredu 1. mája 2019 odcestuje na pracovnú návštevu Washingtonu. V piatok 3. mája ho v Bielom dome prijme americký prezident Donald Trump. Predstavitelia USA a SR budú spolu hovoriť o celom spektre otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. USA sú pre slovenských exportérov desiatym najdôležitejším trhom.  Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23-tisíc pracovníkov a slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA. V rámci obrannej spolupráce sa partneri dotknú modernizácie Ozbrojených síl SR a plnenia si obranných záväzkov vyplývajúcich z členstva SR v Severoatlantickej aliancii.
 
Počas návštevy Washingtonu sa premiér Peter Pellegrini stretne so zástupcami amerických spoločností, ktoré pôsobia na slovenskom trhu.
 
V rámci svojho programu v USA si predseda vlády uctí pamiatku padlých vojakov položením venca k hrobu Neznámeho vojaka na Arlingtonskom národnom cintoríne, veniec položí aj khrobu amerického vojaka Michaela Stranka, ktorý sa narodil na Slovensku a padol počas druhej svetovej vojny v Japonsku.
 
Premiér Peter Pellegrini navštívi aj Americké múzeum holokaustu vo Washingtone.
 
 
 
 

26506