Premiér a minister zdravotníctva sa sestrám poďakovali za ich prácu

12.05.2021

Bratislava 12. mája (TASR) - Premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v stredu navštívili Univerzitnú nemocnicu Bratislava (UNB) v Starom Meste na Mickiewiczovej ulici. Pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier (12. 5.) poďakovali sestrám a zdravotnému personálu za prácu v čase boja s pandémiou nového koronavírusu.
      
Predseda vlády zdôraznil, že práve rezort zdravotníctva je jednou z priorít vlády. Myslí naň vo svojom programovom vyhlásení aj v pláne obnovy. Poznamenal, že v zdravotníctve sú rôzne podmienky. Uviedol, že slovenské zdravotníctvo nebolo pripravené na nápor pacientov v čase pandémie a zdravotníci museli neraz podávať nadľudský výkon.
      
Poukázal tiež na to, že práca sestier nie je len o dlhých hodinách práce, neraz musia znášať aj pacientove stavy. Heger spolu s Lengvarským sa zhodli, že chcú, aby zdravotníci mali dôstojné podmienky na život. Zabrániť chcú odchodu zdravotníkov do zahraničia. Vytvoriť im chcú dôstojné podmienky na ich prácu.
      
Možnosťou, ako zabrániť deficitu sestier a lekárov, je podľa šéfa rezortu zdravotníctva ich finančná motivácia a motivácia dobrého pracovného prostredia. "Týmito cestami chceme ísť," povedal. Pracovať chce na tom, aby sa sestrám zvýšili mzdy. Tie by sa mali odvíjať od ich veku a skúseností. Kedy by sa tak malo stať, šéf rezortu neuviedol.
      
Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková dodala, že celkovo v univerzitnej nemocnici chýba 500 sestier.
       
28514