Premiér Eduard Heger rokoval s rakúskym kancelárom Alexandrom Schallenbergom

23.11.2021

Predseda vlády SR Eduard Heger dnes rokoval s rakúskym kancelárom Alexandrom Schallenbergom. Slovenský premiér sa zaujímal hlavne o epidemickú situáciu v Rakúsku a o prísne opatrenia, ktoré krajina zavádza v súvislosti s jej zhoršením. Rakúsky kancelár uviedol, že rozhodnutie zaviesť plošný lockdown sa prijímalo veľmi ťažko. Rakúsko navyše od februára zavádza aj povinné očkovanie proti koronavírusu.
 
Počas stretnutia predsedovia vlád Slovenska a Rakúska diskutovali aj o pripravovaných spoločných bilaterálnych projektoch. Jedným z nich je možnosť vzájomných zásahov sanitiek v pohraničných oblastiach, napríklad v prípade dopravných nehôd. V tejto súvislosti minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dostal od vlády mandát na rokovania s rakúskou stranou.
 
Ďalším projektom bude kniha o spoločných dejinách, ktorú rakúska strana navrhla už v roku 2018. Eduard Heger projekt označil za výborný nápad. „Môžeme tak objektívne spoznať naše dejiny a zároveň sa dozvedieť viac o svojom blízkom susedovi,“ povedal slovenský premiér. Kancelár Alexander Schallenberg uviedol, že podobnú knihu má už Rakúsko vypracovanú s Českou republikou.
 
Predstavitelia Slovenska a Rakúska hovorili aj o pripravovanom otvorení 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. „Hoci nemáme na jadrovú energiu rovnaký názor, chceme byť pre Rakúsko korektným partnerom,“ vyhlásil Eduard Heger. Zdôraznil, že je pripravený rakúsku stranu proaktívne informovať o krokoch, ktoré Slovensko pri využívaní jadrovej energie robí.
 
Počas stretnutia bola otvorená aj téma spolupráce v oblasti vodíkových technológií, v rámci ktorej na oboch stranách existuje niekoľko projektov. 
 
Výsledkom videokonferencie je aj spoločné vyhlásenie, v ktorom sa lídri zhodujú na potrebe rozpočtovej zodpovednosti, zasadzujú sa za posilnenie spolupráce v rámci Slavkovského formátu (S3), do ktorého patrí aj Česká republika, odsudzujú zneužívanie migrantov ako nástroj nátlaku na EÚ bieloruským režimom a vyjadrujú podporu Poľsku, Litve a Lotyšsku v súvislosti s komplikovanou situáciou na hraniciach, ktorej sú vystavení.
 
Rakúsky kancelár mal pôvodne pricestovať do Bratislavy osobne, no vzhľadom na lockdown v Rakúsku sa rokovanie uskutočnilo formou videohovoru. Lídri Slovenska a Rakúska sa však dohodli, že hneď, ako to situácia umožní, stretnú sa spolu v Bratislave.
 
 
Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR
 
28981