Premiér: Národné aj medzinárodné systémy sú plne v pohotovosti

16.11.2022

Bratislava 16. novembra (TASR) - Slovensko posilnilo svoju bezpečnosť. Národné aj medzinárodné systémy sú plne v pohotovosti. SR má zabezpečený vzdušný priestor tak, ako nikdy predtým. Uviedol to premiér Eduard Heger a minister obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO) v súvislosti s dopadom rakiet na územie Poľska.

Naď deklaroval, že sa robia všetky opatrenia na zaistenie bezpečnosti slovenského územia a občanov. "Môžem potvrdiť, že sú tu monitorovacie systémy, ktoré sú nasadené zo strany rôznych spojencov v rámci NATO, rôzne drony a podobné systémy, ktoré zaisťujú prehľad nad priestorom," dodal.

Nedá sa podľa Naďa na Slovensku vylúčiť podobný scenár ako v Poľsku. Ľudia by mali byť opatrní a obozretní. "Riziko, že sa podobný incident stane, tu stále existuje a bude existovať, pokiaľ Rusko bude vo vojne s Ukrajinou, pretože my sme susediaca krajina," podotkol Heger. Je podľa neho nevyhnutné, aby Rusko zastavilo "nezmyselné útočenie" na Ukrajinu.

Premiér zároveň varoval ľudí, aby dávali pozor, aké správy sa šíria na internete. Potvrdil, že už zaznamenali dezinformácie. "Buďte prosím obozretní a overujte si každý zdroj," vyzval. 

29577