Premiér:Starnutie obyvateľstva je do budúcna pre SR jeden zo zásadných problémov

24.01.2020

Bratislava 24. januára (TASR) – Očakáva sa, že počet seniorov v nasledujúcich rokoch výrazne narastie. Starnutie obyvateľstva preto pre Slovensko predstavuje jeden zo zásadných problémov, ktorým sa budú musieť venovať aj nadchádzajúce vlády. Po stretnutí s predstaviteľmi Jednoty dôchodcov na Slovensku (JDS) to v piatok uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

So starnutím obyvateľstva sú podľa predsedu vlády spojené mnohé opatrenia. "My už dnes budeme musieť rozprávať o tom, akým spôsobom zabezpečiť dôstojnú jeseň života pre našich seniorov, akým spôsobom zvýšiť kapacity v domovoch sociálnych zariadení, akým spôsobom sa snažiť vychovať dostatok personálu, ktorý pomôže našich seniorov ošetrovať alebo postarať sa o nich čo najdlhšie v ich prirodzenom prostredí," poznamenal s tým, že sa na to bude musieť pripraviť úplne celá spoločnosť. Bude si to totiž vyžadovať nemalé personálne, ale aj finančné náklady.

Zároveň uistil, že tým, ktorí na to majú nárok, budú vyplatené minimálne dôchodky. "Chcem uistiť všetkých, ak by náhodou výmer zo Sociálnej poisťovne dostali až v mesiaci február alebo neskôr, bude im následne vyplatený kompletne minimálny dôchodok s platnosťou od 1. januára 2020," zdôraznil.

Predseda JDS Ján Lipiansky skonštatoval, že za posledných päť, sedem rokov bol v sociálnej a zdravotnej oblasti dosiahnutý celý rad pozitívnych výsledkov. "Určite nikdy nebude spokojnosť s výškou penzie, určite nikdy nebude spokojnosť so všetkými službami, ktoré nám štát poskytuje, ale treba, aby sme to robili krok za krokom a aby sme tie podmienky skutočne aj vylepšovali," podotkol.

JDS je podľa premiéra reprezentatívna organizácia a mala by mať s vládou prostredníctvom ministerstva práce zmluvu o spolupráci podobne, ako má štát so Slovenským zväzom protifašistických bojovníkov. JDS si podľa Lipianskeho váži, že môže návrhy predkladať, vážne sa s nimi rokuje a následne sa mnohé veci dostávajú do praxe.

27288