Renomovaní dokumentaristi tvoria krátke filmy o rekonštrukciách národných pamiatok za fondy EHP

03.08.2016

Dvadsaťjeden národných kultúrnych pamiatok dostalo v programe Zachovanie a revitalizácia kultúrneho a prírodného dedičstva, podpora rozmanitosti v oblasti kultúry a umenia v rámci európskeho kultúrneho dedičstva  šancu na obnovu, rekonštrukcie či  revitalizácie. Správcom programu je Úrad vlády SR a jeho   celková  alokácia predstavuje sumu 10 505 000 eur.  Podieľajú sa na nej granty EHP a štátny rozpočet SR. 

Ide o tak významné pamiatky, ako obnova horného hradu Devín, Kláštora v Hronskom Beňadiku,  Židovského suburbia v Bardejove, premena Nitrianskeho hradu na turisticky atraktívne miesto s množstvom služieb, ale aj budova Štátneho divadla v Košiciach, Piszstoryho palác v Bratislave a ďalšie.  Súčasťou programu je aj projekt Kultúrne dedičstvo vďaka ktorému sa filmovým tvorcom podarí zdokumentovať všetkých  21 rekonštruovaných historických pamiatok z grantov EHP na Slovensku a zároveň slovenskí a nórski fotografi vytvoria seriál fotografií z týchto vzácnych historických pamiatok.

V tejto súvislosti Vás pozývame na úvodnú tlačovú konferenciuk projektu, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 4.8.2016 o 11,oo v Hoteli Hradná brána pod Hradom Devín za účasti tvorivého tímu filmárov, ale aj  hostí z Veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva v SR, Úradu vlády SR, Pamiatkového úradu SR a ďalších.

Cieľom  uvedeného programu je zlepšiť stav vzácnych pamiatok na celom Slovensku a zvýšiť tak atraktivitu Slovenska pre návštevníkov zo zahraničia. Pre nás všetkých je to možnosť znova si uvedomiť históriu našej krajiny a byť na ňu patrične hrdí.
Viac informácií na www.eeagrants.sk; www.facebook.com/kulturnededicstvo/ .

Kontakt pre médiá:  Olga Valentová, kontakty s verejnosťou Projektu Kultúrne dedičstvo; +421 903 658 595; Tatiana Kmecová, tatiana.kmecova@vlada.gov.sk; +421 915 984 227    

Srdečne Vás pozývame!
 
Úrad vlády SR – Sekcia bilaterálnych finančných nástrojov
www.vlada.gov.sk
www.eeagrants.sk
 
MIRA FILM
www.mirafilm.sk
 
 
20835