Robert Fico: Povinné cvičenia a fakty

Neupierame opozícii nárok na povinné cvičenie kritiky roku vlády. A berieme aj ako „pridanú hodnotu“, že pri tom na pár dní prekryjú svoj „polčas rozpadu“, ktorý infikoval už všetky jej strany. Čo však tolerovať nebudeme, je ignorácia faktov.

Áno, nezamestnanosť je problém a je vyššia ako pred rokom. Rovnako ako je faktom, že kým rástla už počas vlády Ivety Radičovej s liberálnym Zákonníkom práce a rovnou daňou, a historické rekordy dosahuje v EÚ a eurozóne, nám sa vo februári jej rast podarilo zastaviť. Rovnako nepoprú fakt, že tento rok pribudlo do evidencie menej nezamestnaných ako počas toho istého obdobia vlády Radičovej. Takisto nijako nezakryjú fakt, že sa nám podarilo zachrániť na východe 7-tisíc pracovných miest, že v ťažkej konkurencii získame 250-miliónovú investíciu, ktorá vytvorí 600 pracovných miest, že je pripravených 22 investičných projektov. Alebo že sme úspešne umiestnili na trh práce bezmála 6 000 mladých ľudí cez aktívnu politiku práce, na ktorú ich vláda vyčlenila nula eur. Nepopierame, že časť podnikateľov sa sťažuje na vyššie dane, Zákonník práce či odvody živnostníkov. Faktom však je, že so živnostníkmi sme dosiahli dohodu, že zástupcovia zamestnávateľských zväzov povedali, že Zákonník práce nebude prekážkou ekonomike, čo dokazuje aj 10-ročná analýza dosahov zmien pracovného kódexu na trh práce. A takisto 81 percent investorov povedalo, že by podnikanie u nás rozšírili. Reči o neatraktívnosti Slovenska zjavne neplatia. To, že vyššie zaťaženie živnostníkov kritizujú tí, ktorých vláda pripravovala to isté, nechajme na dokreslenie ich dôveryhodnosti. Rovnako to, že naši priaznivci úsporného štátu sa ani len nedotkli počtu úradov a zásadnú reformu štátnej správy spustila až sociálna demokracia, že táto úspešne ozdravuje verejné financie, vďaka čomu získavame zdroje na finančných trhoch za historicky najlacnejšie prirážky, alebo že sa nám darí dobiehať čerpanie eurofondov, dosiahli sme miliardy navyše z únie na obdobie 2014 – 2020, a že smerujeme tak – ako som včera rokoval s predsedom Európskej komisie, maximum zdrojov z EÚ na podporu rastu a zamestnanosti.

Teda áno, bojujeme s krízou, ktorá sa vrátila do Európy, robíme, čo sme hovorili pred voľbami, nezdražujeme cez DPH, ako by to robila pravica, bojujeme o každé pracovné miesto, vládneme bez škandálov a neotravujeme verejnosť vnútornými spormi. Na tie máme dosť odborníkov v opozícii, ktorá už kvôli tomu nie je do dnešných náročných časov alternatívou.

Zdroj: http://hnonline.sk/nazory/c1-59653540-povinne-cvicenia-a-fakty