Robert Fico: Rokovanie s opozíciou bolo konštruktívne a vecné

14.06.2012

Premiér Robert Fico pozval predsedov parlamentných politických strán na spoločné rokovanie o opatreniach na konsolidáciu verejných financií a o tzv. trvalom eurovale. Stretnutie trvalo takmer dve hodiny a predseda vlády ho označil za vecné a konštruktívne.

Situácia v Európe je podľa slov Roberta Fica veľmi vážna. „S veľkou nervozitou sledujeme úvahy o dvojkoľajnosti Európskej únie a o tom, že by sa mohla rozdeliť na dve zóny. Zónu perspektívy a na zónu krajín, ktoré by nemali také možnosti ako v prvej zóne,“ konštatoval premiér. Zdôraznil, že všetky parlamentné politické subjekty sa zhodujú na tom, že Slovensko sa v týchto komplikovaných časoch musí správať tak, aby bolo vnímané ako spoľahlivý partner, s ktorým bude možné rátať v zóne perspektívy. S tým súvisí aj schválenie Európskeho stabilizačného mechanizmu, tzv. trvalého eurovalu. „Vítam, že s výnimkou strany Sloboda a solidarita, ktorá má dlhodobo odmietavý postoj, všetky ostatné subjekty vyjadrili jasný záujem Európsky stabilizačný mechanizmus schváliť do 30. júna 2012,“ povedal Robert Fico.

Predstavitelia politických strán na rokovaní hovorili aj o vývoji situácie v Grécku po parlamentných voľbách. „Domnievame sa, že zotrvanie Grécka v eurozóne má viac výhod ako nevýhod a eurozóna by mala urobiť všetko preto, aby Grécko zostalo jej súčasťou. Pokiaľ si však Grécko nebude plniť podmienky na ozdravovanie verejných financií a splácať pôžičky, Slovenská republika sa pridá ku krajinám, ktoré budú žiadať vyradenie Grécka z eurozóny,“ zdôraznil predseda vlády Robert Fico.

Všetky politické subjekty sa zhodujú v potrebe konsolidovať verejné financie. Opozícia navrhuje šetriť verejné financie zvýšením adresnosti sociálnych dávok. Podľa Roberta Fica by to znamenalo zobrať všetky sociálne dávky rodinám, ktoré majú príjem vyšší ako 1500 eur. „To je cesta, ktorú nemôžeme akceptovať,“ zdôraznil. Ocenil však diskusiu s opozíciou o boji proti daňovým únikom. „Vláda má záujem sa s týmto fenoménom popasovať,“ uviedol premiér. Opozícia zároveň uznala, že znižovanie daňových únikov nemôže byť v rokoch 2012 a 2013 hlavným zdrojom ozdravovania verejných financií. „Na návrhy opozície sa nebudeme pozerať politicky, niektoré z nich môžu získať aj podporu poslaneckého klubu strany Smer,“ vyhlásil premiér, ako príklad uviedol novelu zákona o územnom plánovaní.

Robert Fico zdôraznil, že pri vnútroštátnych záležitostiach nesie plnú zodpovednosť za prijaté opatrenia vláda SR, no pri témach, ktoré presahujú vnútorný život Slovenska a sú životne dôležité pre našu krajinu, je potrebné hľadať riešenia v spolupráci s opozíciou.

Tlačová konferencia R. Fica po rokovaní s predstaviteľmi opozície8248