Robert Fico vo Washingtone: Návšteva USA splnila všetky naše očakávania

22.11.2013

“Opäť sa potvrdzuje, že sme dôveryhodná krajina. Čiže pripísal by som dnešnú pracovnú cestu v Spojených štátoch našej dôveryhodnosti. A táto dôveryhodnosť sa prejavuje nielen v tom, že sme schopní sa stretnúť s francúzskym prezidentom, nemeckou spolkovou kancelárkou, že sme pozvaní na stretnutie do Spojených štátov, ale to určite patrí aj vo vzťahu k Ruskej federácii, Číne – to sú tiež krajiny, ktoré Slovenská republika v žiadnom prípade nemôže zanedbávať,“ vyhlásil vo štvrtok 21. novembra po pracovnom stretnutí s americkým prezidentom Barackom Obamom a viceprezidentom Joeom Bidenom vo Washingtone predseda vlády SR Robert Fico. (Audiozáznam TASR: Robert Fico hovorí o záveroch pracovnej návštevy Bieleho domu vo Washingtone)
 
USA 1
Slovenská delegácia vedená predsedom vlády SR Robertom Ficompočas rokovania s prezidentom a viceprezidentom USA
v Bielom dome vo Washingtone. Foto: Paul Martinka/TASR.
Barack Obama a Robert Fico skonštatovali, že partnerstvo Spojených štátov amerických a Slovenska je založené na spoločných demokratických hodnotách a princípoch. Na stretnutí s viceprezidentom Josephom Bidenom sa hovorilo o angažovaní Slovenska v operácii ISAF v Afganistane.
Audiozánam TASR: Robert Fico hovorí o účasti Slovenska v misii ISAF v Afganistane
„My považujeme misiu v Afganistane za dôležitú. My sme pripravení pomáhať v tréningu afganským ozbrojeným silám, aby boli postupne pripravené prevziať pod kontrolu celú svoju krajinu a svoju prítomnosť budeme samozrejme koordinovať so všetkými ostatnými krajinami, ktoré dnes v Afganistane pôsobia. Afganská  misia je misia, ktorá robí Slovensku veľmi dobré meno,“ zdôraznil premiér Robert Fico.
 
USA 2
Stretnutie predsedu vlády SR Roberta Fica a prezidenta USA Baracka Obamuv Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone.
Foto: Paul Martinka/TASR
„Je to návšteva, ktorá potvrdila všetky naše očakávania. Sme strategickí partneri a máme záujem na vzájomne výhodných vzťahoch s USA a toto pracovné stretnutie, ktoré sme absolvovali, takéto vzťahy a takúto kvalitu vzťahov absolútne potvrdilo,“ povedal Robert Fico.
 
USA 3
Slovenská delegácia vedená predsedom vlády SR Robertom Ficom v Bielom dome vo Washingtone.
Foto: Paul Martinka/TASR.
 

Robert Fico zhrnul závery rokovania s prezidentom a viceprezidentom USAStretnutie Roberta Fica s Barackom Obamom v Bielom dome vo Washingtone. Zdroj: White houseBrífing Roberta Fica po návrate z USA13582