Vláda: Pre okres Bardejov rozdelila takmer 1,3 milióna eur

10.04.2019

Bardejov 10. apríla (TASR) – V rámci výjazdového rokovania vláda v stredu v Bardejove rozdelila pre mesto a obce okresu 1.295.000 eur.  Pôvodne malo ísť o jeden milión eur, túto sumu však počas rokovania kabinet zvýšil. Ide o prostriedky z rozpočtovej rezervy pre okres Medzilaborce, ktorý patrí medzi najmenej rozvinuté okresy. Uvoľnené majú byť do 31. mája.

"Nad rámec jedného milióna eur bola ešte schválená dotácia pre obec Jánovce na riešenie vykurovania v objeme 5000 eur a boli schválené dve veľké dotácie pre samotné mesto Bardejov, v ktorom sídli asi 40 percent všetkého obyvateľstva daného okresu. Je to schválenie sumy 170.000 eur na vytvorenie atletickej dráhy pri Základnej škole Krosnianska, pretože v okrese Bardejov sa nenachádza ani jedna atletická dráha. Na výchovu nových talentov je to absolútne nevyhnutné, takže 170.000 eur pôjde na atletickú dráhu. Ďalej vláda rozhodla, že prispeje sumou 120.000 eur na hnedý priemyselný park v meste Bardejov, ktorá bude slúžiť čiastočne na vybudovanie infraštruktúry a čiastočne na zlepšenie pracovných podmienok prevažne pre ženy, ktoré tam pracujú, takže celková suma rozdelenej dotácie v okrese Bardejov bola 1.295.000 eur," uviedol podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).

"Mesto Bardejov dostane 120.000 eur na to, aby významným spôsobom skvalitnilo pracovné podmienky v hnedom priemyselnom parku. Globálne otepľovanie spôsobilo, že v júli až septembri museli sanitky rýchlej zdravotnej pomoci chodiť k dehydratovaným a odpadnutým zamestnancom, hlavne k ženám. Viedol som niekoľko rokovaní s investormi v našich priestoroch v hnedom priemyselnom parku. Žiaľ, nedopracovali sme sa k žiadnemu kompromisu, preto som vďačný za túto dotáciu," doplnil primátor Bardejova Boris Hanuščak.

Okrem spomenutých financií mesto Bardejov získalo i 264.000 eur na výstavbu dopravného ihriska a revitalizáciu súvisiacej oddychovej zóny na Toplianskej ulici v Bardejove. Obec Hažlín získala 30.000 eur na výstavbu komunikácie k individuálnej bytovej výstavbe. Obci Kríže bolo pridelených 44.000 eur na rekonštrukciu cesty k pamätníku SNP a obci Fričkovce 20.000 eur na obstaranie kolesového nakladača s príslušenstvom na udržiavacie práce v obci.

Vláda vyčlenila financie pre viacero obcí aj na výstavbu chodníkov a miestnych komunikácií, rekonštrukciu kultúrnych domov či na úpravy cintorínov. Finančnú pomoc dostali aj viaceré cirkvi, cirkevné zbory, športové kluby a zväzy. Na reštaurovanie novoobjavenej gotickej brány z druhej polovice 15. storočia v Bazilike svätého Egídia v Bardejove Rímskokatolícka farnosť svätého Egídia získala 30.000 eur.

26479