Vláda schválila Miroslava Lajčáka ako oficiálneho kandidáta na post generálneho tajomníka OSN

25.05.2016

Vláda na svojom 9. zasadnutí prijala uznesenie, ktorým vyslovila plnú podporu kandidatúre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka na post generálneho tajomníka Organizácie spojených národov na roky 2017 - 2021. „Dnešné rozhodnutie, ktoré sme prijali jednomyseľne, som aj hneď písomne oznámil príslušným orgánom OSN,“ oznámil predseda vlády SR Robert Fico. „Ponúkame mimoriadne kvalitného kandidáta,“ dodal.

Slovensko do takejto vysokej medzinárodnej pozície nominovalo svojho kandidáta po prvýkrát, podľa premiéra Roberta Fica je to potvrdením faktu, že Slovensko vychovalo celú generáciu diplomatov, ktorí pôsobia na rôznych úrovniach. „Nepochybne na vrchole tejto pyramídy je dnes minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý požíva obrovské diplomatické renomé nielen na Slovensku, ale predovšetkým v zahraničí“ skonštatoval Robert Fico.

Pozíciu generálneho tajomníka OSN by mala obsadiť niektorá z krajín východnej Európy. „Šance sú nie teoretické, ale skutočné a praktické,“ poznamenal predseda vlády SR Robert Fico, ktorý je presvedčený, že aj samotná účasť Miroslava Lajčáka v tejto súťaži bude viesť k ďalšiemu zvýšeniu dobrého renomé Slovenska v oblasti zahraničnej politiky.  

Miroslav Lajčák nomináciu prijal s rešpektom a so zodpovednosťou. „Som si vedomý náročnosti súboja,“ uviedol. 7. júna ho v New Yorku čaká verejné vypočutie v súvislosti s kandidatúrou. Minister Miroslav Lajčák sa chce kandidatúre venovať popri výkone svojej funkcie. „To zostáva mojou prioritou, tak ako mojou prioritou zostáva aj dokončenie prípravy predsedníctva a kvalitný výkon predsedníctva SR v Rade EÚ,“ skonštatoval minister.

Vyhlásenie predsedu vlády SR Roberta Fica a ministra ZV a EZ Miroslava Lajčáka: oznámenie oficiálnej kandidatúry na post generálneho tajomníka OSN20548