Vybavené - od 17. novembra sú vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo

17.11.2014

17. november je spájaný so študentmi. V dnešný deň preto symbolicky začalo platiť ďalšie z vládneho balíčka opatrení na zlepšenie životnej úrovne ľudí - vlaky pre študentov a dôchodcov zadarmo.

V priestoroch Hlavnej stanice v Bratislave oznámil premiér SR Robert Fico a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek, že deti a študenti, ale aj poberatelia dôchodkov  môžu od 17. novembra zadarmo využívať vlaky 2. triedy. „Toto opatrenie je racionálne a má svoj zmysel. Na jednej strane chceme viac vyťažiť železničnú dopravu, na druhej strane chceme pomôcť študentom a ich rodičom s nákladmi spojenými s cestovaním,“ povedal predseda vlády SR Robert Fico.
 
vlaky zadarmo
Premiér Robert Fico označil ako splnené ďalšie z balíčka 15 opatrení na zlepšenie životnej úrovne ľudí.
Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek informoval, že do systému železníc sa zaregistrovalo 200 000 záujemcov o vlaky zadarmo. „Dnes do 10.00 hodiny bolo vydaných 20 000 lístkov zadarmo, je preto evidentné, že o toto opatrenie bude záujem,“ doplnil minister.

Vláda zatiaľ splnila viac ako tretinu zo sociálneho balíčka. „Samozrejme, niekto by možno očakával viac, ale robíme v danom momente to, na čo máme a prikrývame sa len takou perinou, ktorú sme dokázali vytvoriť úsporami,“ skonštatoval Robert Fico. Pripomenul, že vláda zlepšila výber daní či šetrí na prevádzke verejnej správy vďaka reforme ESO.

Premiér avizoval, že v dohľadnej dobe bude v Národnej rade SR prerokovávaný materiál, ktorý umožní splnenie ďalšieho z opatrení, a to výrazné zníženie zdravotných odvodov. Po zavedení vlakov zadarmo pre študentov a dôchodcov príde v roku 2015 na rad aj zvýšenie zliav pre ľudí, ktorí využívajú vlaky na cestu do práce. „Ak sme teraz zvýhodnili študentov a dôchodcov, musí prísť aj opatrenie voči ľuďom, ktorí cestujú vlakom do práce. Toto opatrenie je tiež súčasťou nášho záväzku,“ zdôraznil Robert Fico.

„Garantujeme, že to, čo sme sa zaviazali urobiť, zrealizujeme tak, aby všetky opatrenia platili v priebehu roku 2015,“ prisľúbil predseda vlády SR.
 
obed studenti
Štátny sviatok 17. november premiér Robert Fico oslávil už tradične v spoločnosti študentov z celého Slovenska, ktorých pozval na slávnostný obed.
Po skončení tlačovej konferencie pozval premiér Robert Fico na slávnostný obed 15 študentov univerzít z celého Slovenska. V železničnom jedálenskom vozni spolu diskutovali o význame štátneho sviatku, ktorý si dnes pripomíname, ale aj o bežných problémoch, ktoré študentov trápia. Študenti mali na obede možnosť hovoriť aj s ministrami Jánom Počiatkom a Robertom Kaliňákom.

Tlačová konferencia Roberta Fica a Jána Počiatka o zavedení bezplatného cestovania vlakmi pre študentov a dôchodcovBrífing so študentkami16505