Premiér: Chceme zachrániť z Afganistanu ľudí s blízkou väzbou na Slovensko

25.08.2021

Bratislava 25. augusta (TASR) – Slovensko naďalej pokračuje v záchrannej akcii, ktorej cieľom je evakuovať z Afganistanu ľudí s blízkou, reálnou väzbou na Slovensko. Po stredajšom rokovaní vlády to deklarovali premiér Eduard Heger (OĽANO) a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS).

Heger priblížil, že transport na záchranu životov by sa mal týkať desiatok osôb z viacerých skupín. „Ide o ľudí, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku a sú dočasne v Afganistane, tých je 16, približne 50 žien a detí s právom na zlúčenie rodiny, deväť štipendistov a 26 doktorantov a študentov slovenských vysokých škôl,“ priblížil Heger. Zdôraznil, že najťažšou časťou misie je dostať ľudí v chaose, ktorý v Kábule vládne, do lietadla, ktoré ich odvezie.

Šéf diplomacie priblížil, že v hre sú dve možnosti, vyslať vlastný letecký špeciál, alebo pomôcť zabezpečiť transport špeciálom iných krajín. "Máme na ľudí, ktorých sme spomínali, kontakt, no situácia sa neustále mení, treba povedať, že títo ľudia sa snažia akýmkoľvek spôsobom dostať sa z Afganistanu,“ povedal Korčok.

Identifikovať čísla, ktoré sa podarí evakuovať, je preto podľa Hegera predčasné.

28793