Aj druhá záchranná operácia v Afganistane bola úspešná

30.08.2021

Na Slovensko dnes priletí lietadlo Spartan z Afganistanu, v ktorom sú evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti.

Záchranná operácia sa odohrávala v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.

„Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi,“ povedal premiér Eduard Heger.

Situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska bola dramatická a menila sa z hodiny na hodinu. Bolo nesmierne náročné dostať ľudí cez kontroly Talibanu. „Preto naše veľké poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná,“ uzavrel premiér Heger.

O ďalších detailoch záchrannej operácie budú premiér a ministri zahraničia a obrany informovať verejnosť v utorok.
28806