Analýza povinného očkovania

26.01.2022

Predseda vlády SR Eduard Heger má k dispozícii analýzu možností zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom spravodlivosti. „Záverom analýzy je, že povinné očkovanie ohrozených skupín je možné a vieme ho zaviesť. V prípade, ak sa objaví variant, ktorý by opäť dostával ľudí do nemocníc, tak vtedy bude nevyhnutné uvažovať o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín,“ zdôraznil premiér. Predseda vlády Eduard Heger pripomenul, že povinné očkovanie ohrozených skupín proti ochoreniu COVID-19 je legitímnym nástrojom štátu s cieľom ochrany verejného zdravia.

Povinné očkovanie sa dá zaviesť viacerými spôsobmi:
-          osobitným zákonom
-          novelizáciou Zákona o ochrane verejného zdravia
-          novelizáciou Vyhlášky MZ SR č. 585/2008
-          prostredníctvom novelizácie vyhlášky ÚVZ SR alebo RÚVZ
V analýze sa jasne uvádza, že vakcíny používané proti COVID-19 znižujú riziko nákazy, šírenia, hospitalizácií aj úmrtí na COVID-19, pomáhajú predchádzať vzniku nových mutácií, vzniku tzv. dlhého COVIDu a napomáhajú dosiahnutiu kolektívnej imunity.

Aktuálne vírus zmutoval a správa sa inak ako jeho predchádzajúce varianty. Omikron je na Slovensku dominantný, šíri sa rýchlejšie. U nezaočkovaných predstavuje o 25 % nižšie riziko hospitalizácie a u zaočkovaných ešte výraznejšie nižšie.

Pri rozhodovaní o zavedení povinného očkovania ohrozených skupín proti ochoreniu COVID-19 je potrebné poznať ďalší vývoj mutácií a ich rizikovosť. Ak sa objaví variant spôsobujúci vysokú mieru hospitalizácií, povinné očkovanie ohrozených skupín bude nevyhnutné zaviesť.

Celé znenie analýzy nájdete tu: https://www.vlada.gov.sk/share/analyza_povinne_ockovanie.pdf

Tlačový a informačný odbor
Úrad vlády SR

29095