DPH na vybrané potraviny bude o 10 % nižšia

01.10.2015

Tretie splnené opatrenie z druhého vládneho balíčka pre ľudí vstúpi do platnosti od 1. januára 2016. Za návrh zahlasovalo 119 poslancov NR SR.

„Rozhodli sme sa znížiť DPH z 20 % na 10 % na nasledujúci okruh potravín: čerstvý chlieb, mlieko vo všetkých kategóriách, maslo, všetky druhy mäsa, čerstvé ryby,“ spresnil na tlačovej konferencii predseda vlády SR Robert Fico. Na ohlásenie splnenia ďalšieho opatrenia si vybral netradičné miesto – supermarket v Senci.
 
20151001 - SC 2
Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie v supermarkete v Senci informuje o znížení DPH na základný okruh potravín z 20 % na 10 %.
Zníženie DPH na vybraný okruh základných potravín sleduje dva ciele: po prvé, aby ľudia pri základných potravinách platili menej peňazí, po druhé je to podpora domácich producentov. „Chceli sme sa sústrediť na výrobky, u ktorých vieme, že pochádzajú najmä z domáceho prostredia,“ objasnil Robert Fico. Podľa jeho slov neexistuje dôvod, prečo by znížená DPH mala platiť napríklad na mrazené kurence, ktoré pochádzajú z inej krajiny, ako je Slovensko. Ak to v budúcnosti ekonomická situácia dovolí, premiér Robert Fico nevylúčil, že základný okruh potravín môže byť rozšírený o ďalšie produkty.

Zníženie sadzby DPH sa musí v plnej miere prejaviť aj na cenách pre koncových spotrebiteľov. „Garantujeme, že DPH sa zníži z 20 % na 10 %,“ vyhlásil Robert Fico. „V tomto duchu pripravuje minister pôdohospodárstva veľké memorandum, ktoré chceme podpísať s obchodníkmi, s výrobcami, s Jednotou dôchodcov Slovenska a ďalšími, ktorí nám pomôžu monitorovať, či došlo k takémuto prenosu 10 % DPH,“ dodal. Vláda okrem toho zvažuje na niekoľko mesiacov zaviesť v obchodoch duálne ceny – podobne ako pri zavádzaní eura na Slovensku. Spotrebitelia by tak mali možnosť vidieť, že toto je potravina, na ktorú sa znížená DPH vzťahuje, takáto bola jej cena s 20 percentnou DPH a takáto je nová cena po znížení DPH.
 
20151001 - SC 1
Predseda vlády SR Robert Fico označil tretie splnené opatrenie z druhého vládneho balíčka - zníženie DPH na vybrané základné potraviny.
„Veríme, že toto opatrenie bude mať pozitívny vplyv na domácich dodávateľov mäsa, rovnako by to malo mať pozitívny vplyv aj na výrobcov mlieka, masla a mliečnych výrobkov a pokiaľ sa bavíme o čerstvom chlebe, je to predovšetkým produkt, ktorý sa vyrába v slovenských pekárňach,“ zdôraznil predseda vlády.

Historické zníženie DPH si zo štátneho rozpočtu vyžiada 77 miliónov eur. Vláda však môže podobný krok urobiť preto, lebo zodpovedne konsoliduje verejné financie a vďaka lepšiemu výberu daní a intenzívnemu boju proti daňovým únikom získava do rozpočtu viac finančných prostriedkov.

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica o znížení DPH na vybrané základné potraviny18943